Najpiękniej w donicach prezentują się rośliny balkonowe, sezonowe. Do kanonu roślin balkonowych należą pelargonie, surfinie, petunie. Piękne aranżacje kolorystyczne tworzą rośliny o zwartym pokroju. Efektowna jest Lobelia przylądkowa o małych dwuwargowych kwiatach, najczęściej w kolorze niebieskim. Bardzo modne są kompozycje z udziałem Sanwitalii rozesłanej, o żółtych lub pomarańczowych kwiatostanach. Równie często w donicach pojawiają się Begonie stale kwitnące, Werbeny ogrodowe i Żeniszek.

Przeglądając grupę roślin iglastych, do donic starajmy się wybierać gatunki karłowe, o dość powolnym wzroście. Wtedy nie trzeba będzie zbyt często przesadzać roślin do większych donic. Niskim, karłowym i półkolistym krzewem jest Cyprysik groszkowy „Filifera Nana” oraz „Filifera Aurea Nana”. Osiągają one maksymalną wysokość 0,5 m. Ich pędy są krótkie, gęsto ułożone i sznurowate.

Do kompozycji kolorystycznych z powodzeniem można wykorzystać Cyprysik groszkowy „Boulevard” o srebrzystoniebieskim zabarwieniu igieł oraz Jałowiec łuskowy „Blue Star” o prawie kulistym pokroju. Polecaną odmianą do donic lub małych ogródków skalnych jest Świerk biały „Echiniformis” o niebieskich igłach i kulistym pokroju. W małych ogródkach i donicach swoje miejsce znajdzie Świerk biały „Daisy’s White”. Ma on regularny stożkowaty pokrój. Jego wzrost jest powolny. Cechą charakterystyczną jest pierwszy wiosenny przyrost w kolorze żółtobiałym.

W donicach można także posadzić niektóre krzewy liściaste. Niezwykle oryginalnie prezentuje się Bukszpan wieczniezielony o lśniących, ciemnozielonych liściach. Polecana do pojemników są: Trzmielina Fortune’a, Hortensja ogrodowa, Lawenda wąskolistna. Z powodzeniem można sadzić byliny wieloletnie, trawy ozdobne oraz zioła. Dekoracyjnie wyglądają: Astry krzaczaste, Zawciągi nadmorskie, Jeżówki purpurowe, Serduszka okazała, Goździki kropkowane, Rudbekia błyskotliwa, Gailardia oścista. Ładnie w donicach prezentują się również odmiany funkii, płomyków oraz szałwii i rozchodników.

Jakie rośliny królują w Waszych donicach? Dlaczego zdecydowaliście się na te gatunki? Wypowiedzcie się.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie rośliny na skarpę w ogrodzie?
Następny artykułJak zagospodarować skarpę w ogrodzie?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here