Wałowanie

Zapewnia gładką i jednorodną powierzchnie murawy. Zabieg ten powinniśmy przeprowadzać co rok, najlepiej w okresie wczesnej wiosny, tak aby docisnąć kępy, które zostały wysadzone przez zimowy mróz. W przypadku, trawnika który jest świeżo założony, należy posłużyć się lekkim wałem ( około 50 kg). Wałujemy dwa dni przed pierwszym koszeniem jak również dwa dni po nim. Dzięki temu zabiegowi, rośliny które są jeszcze młode i słabo ukorzenione, zostaną dociśnięte do gruntu. Wałowanie wykonujemy „na krzyż” tzn. w dwóch prostopadłych kierunkach.

Koszenie

Pierwsze koszenie po założeniu trawnika przeprowadzamy kiedy darń osiągnie wysokość około 10 cm. Skracamy ją o połowę i tak należy postępować przez przynajmniej pierwsze 5-6 koszeń. Dopiero po upływie tego okresu, spokojnie możemy ustawić ostrza kosiarki tak, aby skracała trawę na wysokość 4 cm. Pamiętajmy, że regularne koszenie sprawia, że wykształca się równomiernie rozkrzewiona i zwarta darń.

Nawożenie

Częste koszenie, wpływa na szybsze wyczerpywanie się składników pokarmowych w podłożu. Dzieje się tak, ponieważ system korzeniowy trawnika zdecydowanie się spłyca. Dlatego też, niezbędnym zabiegiem jest regularne zasilanie murawy. Szczególnie ważne jest dostarczanie azotu, który wpływa na prawidłowy wzrost , krzewienie oraz barwę trawy. Nawóz powinno się podawać w około 8 porcjach, podczas trwania okresu wegetacji. Najwyższe dawki podajemy, kiedy roślina jest w fazie największego wzrostu tj., od kwietnia do czerwca. Od października, wszystkie azotowe preparaty wykluczamy. Nawozy mineralne, które zawierają w swoim składzie potas i magnez, należy stosować tylko raz do roku, w okresie jesiennym.

Nawadnianie

W naszym kimacie, liczba opadów nie przekracza 500 mm rocznie. Dlatego też systematyczne podlewanie trawnika, jest niezbędne a wręcz konieczne, zwłaszcza kiedy temperatura przekracza 20 o C. dzienne zapotrzebowanie trawy na wodę to ok. 3 l/m2. Jeżeli dysponujemy dużą powierzchnią trawnika, najlepiej jest zamontować system automatycznego nawadniania, który sam w odpowiednich odstępach czasowych i w zależności od warunków panujących, będzie dostarczał naszej trawie odpowiednią ilość potrzebnej wody.

Aeracja

Podczas bardzo intensywnego eksploatowania powierzchni trawnika, dochodzi do bardzo niekorzystnego ograniczenia dostępu powietrza do korzeni. W konsekwencji jakość trawnika zdecydowanie się pogarsza. Należy wówczas przeprowadzić zabieg napowietrzania tzw. aeracji, poprawi to kondycję i elastyczność murawy. Zabieg napowietrzania przeprowadzamy za pomocą specjalnego urządzenia – aeratora. Istnieją aeratory o działaniu napowierzchniowym oraz wgłębnym.

Te pierwsze, stosuje się w ogrodach przydomowych, przecinają one darń co kilka centymetrów na głębokości około 4cm. Na małych powierzchniach możemy posłużyć się również widłami ogrodowymi, nakłuwamy wówczas powierzchnię na maksymalnie 8cm głębokości (odstępy między nakłuciami powinny wynosić około 20 cm). Otwory, które powstaną po tym zabiegu, powinniśmy napełnić piaskiem.

Jak duży jest Wasz ogród? Ile czasu poświęcacie na jego pielęgnację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHiacynty – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułJaskry – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here