Należą do grupy roślin cebulowych i są niezwykle łatwe i przyjazne w uprawie. Są to kwiaty, które idealnie sprawdzają się rosnąc w pojedynkę. Jednak posadzone w grupie, mogą wprawić nas w prawdziwy zachwyt. Bardzo dekoracyjnie wyglądają również umieszczone w donicach i pojemnikach, które możemy ustawić np. na tarasie.

Są to rośliny lubiące stanowiska słoneczne. Cebule umieszczamy w żyznym podłożu, ponieważ w glebach wilgotnych i gliniastych, są one narażone na atak chorób i gnicie. Postarajmy się zatem wybierać stanowiska przepuszczalne! Ponadto, jeżeli chcemy aby nasz ogród rozświetlony był licznymi kwiatostanami hiacyntów, unikajmy szczególnie gleb o odczynie kwaśnym. Bardzo ważne przy sadzeniu cebul jest ich umieszczenie na odpowiedniej głębokości. Posłuży się więc zasadą, która mówi że cebulki pokrywamy warstwą ziemi, która jest trzykrotnie wyższa od jej wysokości. We wcześniej wykopanych dołkach, umieszczamy cebulę tak, aby jej „pętka” skierowana była ku dołowi a następnie przysypujemy ziemią. Każdą cebulkę powinniśmy sadzić osobna, jeśli jednak myślimy o stworzeniu skupiska, wówczas pamiętajmy, że im mniejsze cebule tym mniejsze odstępy między nimi. Nigdy jednak odległość nie może być mniejsza niż 10cm. Robi się tak, aby rośliny nie konkurowały ze sobą o składniki pokarmowe znajdujące się w podłożu. Wybierając materiał do sadzenia, zwróćmy uwagę czy jest zdrowy i czy nie pokrywa go pleśń. Cebulki nie powinny mieć widocznych zielonych czubków, jednak jest to również dopuszczalne. Jeżeli jednak czubki są żółte i delikatnie zaschnięte, wtedy należy wybrać inny okaz.

Podczas planowania miejsca pod his tynty, zwróćmy szczególną uwagę na ich zapach. Warto posadzić je w pobliżu miejsca gdzie często przebywamy i wypoczywamy np. w pobliżu altany lub tarasu. Wówczas będziemy mogli w pełni Cieszyc się ich wszystkimi walorami. Pamiętajmy, jednak że hiacynty mają krótki okres kwitnienia i możemy uzyskać efekt „pustego miejsca” po ich przekwitnięciu. Umieśćmy je więc w miejscu, gdzie ich nagłe zniknięcie nie oszpeci naszego ogrodu np. obok pnączy lub wzdłuż ścieżki.

Jak pielęgnujemy?

Hiacynty to kwiaty, których okres kwitnienia rozpoczyna się w okresie letnim. Pomimo tego, że ich cebule są wieloletnie, to i tak warto co sezon przenosić je w inne miejsce. Dzięki temu ich kwiaty będą zdecydowanie bardziej okazałe i dekoracyjne, a zapach intensywniejszy. Po przekwitnięciu (początek czerwca), należy wykopać ich cebule, osuszyć i umieścić w pomieszczeniu suchym i chłodnym. Powinny tam pozostać do okresu jesiennego, kiedy to znowu umieścimy je w gruncie. Najlepiej robić to w październiku, wybierając inne niż wcześniejsze stanowisko, unikniemy dzięki temu również sadzenia kwiatów na stanowisku już wyjałowiony.

Jakie inne kwiaty planujecie w swoim ogródku? Jak duży jest Wasz kwietnik?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGlicynia – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułJak wyrównać trawnik?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here