Ogrody japońskie, tak różne od tych, które spotykamy na co dzień przy domkach jednorodzinnych, nawiązują swą formą do tego, co w naturze jest najpiękniejsze. Twórcy tego typu krajobrazów umieszczają zazwyczaj na niewielkiej powierzchni piękne głazy porośnięte mchem oraz elementy wodne.

Kolejnymi charakterystycznymi elementami, jakie spotykamy w ogrodach japońskich to: formowane drzewa, płytkie zbiorniki wodne, bambusy oraz żwirowe plaże. Według zasady, że natura jest najważniejsza, należy zrezygnować z wszelkich form kwitnących na rzecz drzew, krzewów i traw w jednolitym zielonym kolorze. Byliny czy też rośliny cebulowe mogą występować, ale jedynie sporadycznie.

Ogród japoński

Fot.: Barbara Machalska

Projektując ogród japoński można czerpać z naturalnych górskich krajobrazów, gdzie proporcje kamień-woda-rośliny są idealnie skomponowane. Zagłębmy się również nieco w filozofię orientalnych ogrodników – pozwoli nam to dobrze zrozumieć panujące tam zasady oraz podpowie, jak właściwie wybrać odpowiedni materiał roślinny.

Japońscy filozofowie uważają, że wszystko co stare, jest niezwykle cenne. Tą też regułą należy się kierować podczas zakładania naszego wschodniego zakątka. Wszystkie porośnięte mchem kamienie, konary starych, formowanych drzew czy też postarzane dekoracje wykłute z głazu lub kamienia mają za zadanie przypominać nam o przeszłości.

Kompozycje ogrodowe projektujemy tak, aby symbolizowały sobą pierwiastek żeński i męski oraz ich odwieczną równowagę. Bez problemu więc zestawiamy ze sobą światło i cień oraz wodę z kamieniami. Granice ogrodu zacieramy poprzez odpowiednio skomponowane wnętrze. Przy dużych powierzchniach ogrodu uzupełnieniem stają się rośliny znajdujące się poza obrębem działki lub bambusowe zagajniki. Jeżeli jednak mamy do czynienia z małą powierzchnią, wówczas ogród powinien niepostrzeżenie wybiegać swoimi granicami na zewnątrz, tworząc przy tym ramy, przez które dostrzeżemy na horyzoncie widok.

Uwaga!

Byliny do ogrodu japońskiego: bambusy, funkie, kosaciec syberyjski, liliowiec ogrodowy, języczka pomarańczowa, języczka Przewalskiego, miskant chiński, naparstnica purpurowa, paprocie, tawułki, wiązówka błotna, zawilec, mchy. Drzewa i krzewy: azalie, bukszpan wiecznie zielony, klon palmowy, magnolia, miłorząb chiński, różaneczniki, sosny, tawuły, ozdobne śliwy oraz wiśnie.

Dlaczego zdecydowaliście się na ogród w stylu japońskim? Co Was przekonuje do takiego projektu?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTrening siłowy dla kobiet – ćwiczenia
Następny artykułTrening z piłką fit ball

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here