Jedną z najpopularniejszych traw ozdobnych jest bez wątpienia Miskant cukrowy Miscanthus sacchariflorus. Ze względu na swą wielkość – 1,5 m wysokości – stosowany jest jako pojedyncze nasadzenie lub jako element dominujący na rabacie. Posiada imponujące, srebrzyste kwiatostany. Miskant dobrze rośnie na każdej glebie, nie ma specjalnych wymagań siedliskowych.

Obok Miskanta cukrowego równie często w ogrodach pojawia się Miskant chiński Miscanthus sinensis odmiana ‚Zebrinus’. Osiąga 2 m wysokości, może wymagać podpór. Jego domeną są zielone liście w poprzeczne, żółte paski. Do prawidłowego rozwoju wymaga żyznych gleb i stale wilgotnych. Młodsze rośliny będą wymagały zabezpieczenia przez mrozem.

Niezwykle efektowną trawą jest Jęczmień grzywiasty Hordeum jubatum. Kwiaty tworzą przeginające się delikatne kłosy o barwie najczęściej różowej. Roślina kwitnie do sierpnia. Znajduje zastosowanie nie tylko na rabatach, ale także w bukieciarstwie na kwiat cięty i suche bukiety. Bardzo ciekawie prezentują się także jako pojedyncze nasadzenia na tle trawnika. Jęczmień preferuje przepuszczalne, próchniczne i wilgotne podłoże oraz słoneczne stanowisko.

trawy ozdobneFot. sxc.hu

Z niższych traw modne są Kostrzewa popielata Festuca glauca i Kostrzewa Gautiera Festuca gautieri. Obie odmiany tworzą zimozielone zwarte poduszki. Kostrzewa Gautiera osiąga wysokość 10cm i wytwarza kępy sztywnych i ciemnozielonych liści. Kostrzewę popielatą odróżniają liście niebieskozielone. Obie odmiany nadają się do ogródków skalnych, naturalistycznych lub na rabatach jako roślina zadarniająca.

Ciekawe aranżacje zapewni także Drżączka większa Briza maxima. Jej niezwykle imponujące wiechy składają się z kilkunastu kłosów, kształtem przypominające serce. Niekiedy przybierają one barwę żółtą. Znajdują zastosowanie na rabatach nadając niepowtarzalnej lekkości oraz w bukieciarstwie tworząc niespotykane kompozycje kwiatowe. W odróżnieniu od innych roślin wymaga gleb ubogich w składniki pokarmowe. Można ją sadzić w ogrodach skalnych, w otoczeniu akwenów wodnych, a także w pojemnikach.

Niezwykłej delikatności na rabatach możemy spodziewać się po posadzeniu Dmuszka jajowatego Lagurus ovatus. Krótkie owalne kłosy przypominają miękkie, puszyste jasnożółte pędzelki. Doskonale prezentuje się w otoczeniu kwitnących bylin.

Jaką trawę ozdobną wybraliście do swojego ogrodu? Dajcie znać w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOgródek ziołowy w ogrodzie
Następny artykułCzosnek ozdobny – uprawa, zastosowanie

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here