Właśnie w tym czasie przeprowadzamy wysiew roślin dwuletnich tj. malwy, dzwonki, niezapominajki, naparstnice, stokrotki, bratki czy goździki. Ich cykl rozwojowy trwa przez dwa sezony wegetacyjne. W pierwszym sezonie wytwarzają organy wegetatywne, w drugim – kwitną, wydają nasiona i zamierają. Nasiona wysiewamy do gruntu i pamiętamy o regularnym podlewaniu.

Wciąż możemy sadzić niektóre rośliny cebulowe np. zawilce wieńcowe. Umieszczamy je na głębokość 5cm w przepuszczalnym podłożu. W przeddzień sadzenia cebulki trzymamy w letniej wodzie całą noc.

Teraz wykopujemy i dzielimy byliny, które już przekwitły. Sadzimy wyłącznie okazy młode i bez oznak chorób.

Pod koniec czerwca możemy zasilać róże. Rośliny doniczkowe na tarasach, balkonach również potrzebują zasilania. Są w pełnej fazie wzrostu i do dalszego prawidłowego rozwoju potrzebują nawozów. Roślin nie nawozimy w samo południe oraz gdy gleba w donicy czy skrzyni jest przesuszona. Taką wysychającą ziemię w donicy możemy poddać tzw. kąpieli wodnej. Z donic usuwajmy także martwe, suche i zniszczone części roślin. Zabieg usuwania przekwitłych kwiatostanów zapobiegnie utworzeniu się nasion, w konsekwencji czego roślina może energię wykorzystać na rozwój nowych kwiatów.

Zwiększonej uwagi potrzebują byliny przechowywane w doniczkach. Takie rośliny podlewamy codziennie rano lub wieczorem oraz zraszamy wodą.

W czerwcu również regularnie zajmujemy się koszeniem trawnika. Utrzymujmy wysokość ok. 4 cm. W przypadku suchego miesiąca wysokość koszenia możemy zwiększyć. Trawnik systematycznie podlewamy. Powinniśmy też zasilić trawnik nawozem do trawników, jeśli nie uczyniliśmy tego w maju. Także pamiętajmy o jego odchwaszczaniu.

Najpóźniej w połowie czerwca powinniśmy kończyć zbiór rabarbaru. Późniejsze zbiory spowodują zbyt kwaśny smak. Pędów rabarbaru nie powinniśmy ścinać, lecz ukręcać. Także do 21 czerwca (najdłuższy dzień w roku) powinniśmy zakończyć zbiory szparagów. Zakończył się pierwszy etap uprawy roślin. Gdy dokonamy już pierwszych zbiorów warzyw na warzywniku możemy wysiać nowe gatunki. Pamiętajmy, aby oczyścić ziemię, spulchnić ją i wyrównać.

Uwaga!

Po zbiorze owoców malin, pędy wycinamy, by utworzyć miejsce dla młodych roślin. Warto pamiętać o uszczykiwaniu wierzchołków pędów ogórków i melonów. Rośliny dyniowate dzięki temu przeznaczą energię na rozwój owoców. W pielęgnacji pomidorów ważne jest potrząsanie kwitnącymi pędami. W ten sposób kwiaty zostaną w większości zapylone.

Lubicie pracować w ogrodzie? Kiedy najbardziej i przy czym? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZ czego, jak zrobić torebkę?
Następny artykułDecoupage – co to jest, technika, krok po kroku

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here