Decoupage pochodzi od francuskiego decoupere i znaczy wycinać. Historia decoupage’u jest długa. Prawdopodobnie natodziła się na Syberii, stamtąd powędrowała do Chin, by najbardziej rozwinąć się w Anglii. Średniowieczni mnisi, czy weneccy stolarze wycinali motywy z papieru i przyklejali je na różnych powierzchniach. Mnisi ozdabiali manuskrypty, a stolarze upiększali meble.

Technika decoupage’u stała się popularna na tyle, że została dostrzeżona przez przedsiębiorców, którzy zajęli się produkcją akcesoriów do zdobienia przedmiotów, Obecnie dostępne są specjalne papiery, kleje, media i lakiery. Dzięki temu technika decoupage’u nigdy nie była łatwiejsza.

Niezależnie od tego, co chcemy ozdobić, proces zdobienia techniką decoupage’u wygląda mniej więcej tak samo.

1. Zaczynamy od wyboru przedmiotu, który chcemy ozdobić. Jeśli zakupimy specjalny przedmiot do ozdabiania, nie musimy martwić się jego przygotowaniem. Przygotowanie to zwykle oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni oraz nałożenie bazy podkładowej (primer).

2. Kolejny krok to wybranie motywu, który nam się podoba i będzie pasował do ozdabianego przedmiotu. Papier powinien być cienki ale i wytrzymały. Może być to papier klasyczny, papier velo lub serwetka. Wycinanie motywów to najbardziej pracochłonny etap decoupage’u, który wymaga wprawy oraz precyzyjnie tnących nożyczek. Serwetki można wydzierać; można je także delikatnie opalić nad świeczką.

3. Dobieramy kolor akrylowej farby do motywu. Zasada jest jedna: kolor musi być jak najbardziej zbliżony do koloró na motywie. Jeśli użyjemy ciemnego tła, motyw może nie być widoczny, Oczywiście producenci artykułów do decoupage’u zadbali i o to, więc można zaopatrzyć się w preparat, który zapobiega prześwitywaniu tła przez obrazek.

4. Przyklejamy motyw klejem, który po zaschnięciu nie pozostawia śladów. Może to być klej velo albo wikol zmieszany z wodą. Używamy do tego pędzelka, a ewentualnych fałdek i pęcherzyków powietrza pozbywamy się za pomocą kauczukowego wałka.

5. Przedmiot można postarzać za pomocą różnych preparatów. Bardzo efektownie wyglądają spękania. Do tworzenia spękań używa się specjalnych preparatów. Spękania wypełnia się porporiną. Można przedmioty pozłacać. Pozłacanie polega na przyklejaniu złotych płatków. Można domalowywać drobne elementy stożkowym pędzelkiem.

6. Kiedy przedmiot jest ozdobiony, należy zabezpieczyć go przed płowieniem. Służą do tego lakiery. Do wyboru mamy lakiery matowe, półmatowe i błyszczące. Można nakładać je pędzlem, można pokrywać spray’em. Zasada jest jedna: należy nałożyć tyle warstw lakieru, żeby zdobienia wyglądały jak ręcznie malowane. Każdą warstwę warto wygładzić bardzo drobnym papierem ściernym.

Technika decoupage’u – wbrew pozorom – jest dosyć prosta. Wymaga jednak cierpliwości i podstawowych umiejętności manualnych.

Jak Wam się podoba? Spróbujecie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie prace w ogrodzie w czerwcu?
Następny artykułJakie prace w ogrodzie w lipcu?

Monika Piotrowska - z zawodu pedagog, animator kultury. Entuzjastka wszystkiego, co jest eko, etno oraz hand-made. Bardziej crafter'ka, niż projektantka; szydełkuje, szyje, haftuje, “dekupażuje”, maluje, fotografuje...

 

Autorka Mika Kośka Projekt - inicjatywy twórczo-przetwórczej poświęconej hendmejdowi, recyklingowi i etnodizajnowi. Czasem także wokalistka i producent muzyczny - Miss Brefka.

Projekty Moniki Piotrowskiej:


http://mikakoska.pl/
https://www.facebook.com/mikakoska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here