W tym miesiącu mamy także sporo pracy. Aby rośliny mogły w pełni się rozwijać i nadal zachwycać nas kwitnieniem, powinniśmy je dokarmiać. Krzewy, kwiaty dokarmiajmy nawozami wieloskładnikowymi, zaraz potem podlewamy.

Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany, zwłaszcza róż, by roślina energię przeznaczyła na rozwój istniejących kwiatów. Usuwamy suche i dzikie pędy. W ogrodzie niezwykle ważnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów oraz odchwaszczanie rabat z roślinami. Mogą one zabierać naszym roślinom ozdobnym wodę i niezbędne składniki pokarmowe.

Dbamy także o trawniki, poprzez regularne ich koszenie oraz podlewanie. W czasie upalnych dni trawę kosimy wyżej niż zwykle. Pamiętajmy aby noże kosiarek były dobrze naostrzone.

Nasze drzewka owocowe mogą wydać bardzo dużo owoców. Aby się nie połamały spróbujmy je podeprzeć czy podwiązać. Podwiązywanie możemy także zastosować przy wysokich kwiatach.

Również w lipcu możemy wysiać nasiona bratków, niezapominajek, goździków i innych roślin, których cykl trwa dwa okresy wegetacyjne oraz bylin tj. łubin, orlik, gęsiówka czy żagwin. W słoneczne dni możemy ścinać kwiaty na suche bukiety.

W lipcu dbamy o nasze rabaty bylinowe. Rośliny systematycznie podlewamy, odchwaszczamy, zasilamy nawozami specjalnie przeznaczonymi do danej grupy roślin. Uzupełniamy w miarę potrzeby ilość kory ozdobnej. Szczególnie ważne jest podlewanie roślin znajdujących się w miejscach mocno nasłonecznionych. Podlewamy rano lub wieczorem, w przypadku niektórych roślin unikajmy ich zalewania. Wodę lejemy bezpośrednio do ziemi.

Na początku lipca zbieramy owoce warzyw dyniowatych i psiankowatych. Patisony i cukinie konserwujemy. Owocować zaczynają także pomidory. Do zbioru nadają się oberżyny, papryki. W słoneczne przedpołudnia należy zbierać zioła przeznaczone do suszenia, zamrażania. Zioła suszymy w przewiewnym miejscu.

Uwaga!

Dla miłośników i smakoszy czereśni to ulubiony miesiąc. W lipcu zbieramy owoce, a także przystępujemy do przycinania drzewek. Cięcie czereśni możemy wykonywać co roku. Koniec lipca to także pora na cięcie wiśni. Większość odmian wiśni kończy owocowanie pod koniec lipca. Mimo tego nie zapominajmy o podlewaniu tych roślin. Nadal rośliny te zawiązują pąki kwiatowe na następny rok. Powinniśmy zrobić porządki w jagodniku po ostatnich zbiorach truskawek. Porażone przez choroby liście usuwamy. Samo ścięcie liści powinno zostać wykonane najpóźniej 2 tygodnie po ostatnich zbiorach owoców.

Lubicie pracować w ogrodzie? Kiedy najbardziej i przy czym? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDecoupage – co to jest, technika, krok po kroku
Następny artykułKurs decoupage’u – czy warto, opinie

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here