W tym miesiącu możemy wykonywać bielenie drzew owocowych, jeśli nie było ono wykonywane w styczniu. Uniemożliwi to powstawanie ran zgorzelinowych. Nawet jeśli w poprzednim miesiącu bielenie zostało wykonane, teraz możemy je powtórzyć. Warstwa wapna mogła zostać rozmyta.

Również w lutym powinniśmy obserwować stan zimowych okryć roślin i w miarę potrzeb je poprawiać. Pozbądźmy się mumii i zalążków szkodników z drzew owocowych.

Luty to przede wszystkim czas na pierwsze krokusy, przebiśniegi i niektóre wczesne byliny. Także teraz powinniśmy przyciąć trawy ozdobne, gdyż zaczynają one wypuszczać nowe liście. Do zimowych obowiązków ogrodnika należy także cięcie krzewów owocowych tj. agrest, porzeczka, malina. Na drzewa owocowe przyjdzie czas w kwietniu. Jednak niecierpliwi mogą już ostrożnie przyciąć jabłonie i grusze. Drzewa uznawane są za najbardziej odporne na przymrozki. Niezbędne będzie przy tym użycie maści ogrodniczych do zabezpieczenia ran drzew. Maści takie zabezpieczają przed wysychaniem i przyspieszają gojenie ran.

W lutym możemy także przeprowadzić opryski na drzewkach owocowych. Zwłaszcza na brzoskwiniach i nektarynkach, by zapobiec kędzierzawości liści.

Do pojemników możemy wysiać rośliny jednoroczne tj. lobelia, szałwia, żeniszek, petunia. Pojemniki możemy przetrzymywać na parapetach. Osiągniemy dzięki temu wystarczającą ilość światła. Jeśli w styczniu przygotowaliśmy już skrzynki, pojemniki z wysianymi roślinami, teraz powinniśmy monitorować ich stan. Usuńmy przede wszystkim pędy roślin wykazujące objawy chorobowe. Prócz pielęgnacji równie ważne jest pikowanie roślin. Rozdzielmy siewki i przesadźmy do większych doniczek, umożliwi to lepszy rozwój rośliny. Pamiętajmy, że przed pikowaniem siewki powinny wytworzyć po 3-4 listki.

W lutym możemy wykonywać cięcie odmładzające i formujące drzew i krzewów kwitnących latem i jesienią. Także żywopłoty będą potrzebowały cięcia odmładzającego.

Zwróćmy także uwagę na to, czy rybki zimujące w zbiornikach wodnych mają stały dostęp do powietrza i światła. Rośliny wodne, przechowywane w pomieszczeniu, mogą gnić, dlatego sprawdzajmy ich stan.

Na naszych trawnikach może powstawać tzw. pleśń śniegowa. Jest to choroba grzybowa, która pojawia się przy dużej wilgotności i niskiej temperaturze. Konieczne będzie wykonanie wiosną aeracji i wertykulacji, ale już teraz możemy rozbijać skorupy śnieżne powstające na trawnikach.

Lubicie pracować w ogrodzie? Kiedy najbardziej i przy czym? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić spinkę do włosów?
Następny artykułJak zrobić notes? Handmade

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here