W tym miesiącu możemy sadzić drzewa iglaste oraz krzewy liściaste zimozielone. Ważne jest ich systematyczne i obfite podlewanie, zwłaszcza w czasie pierwszych dni. To dobry czas, by zacząć rozmnażać drzewa iglaste. Do ukorzeniania dobrze wybierać wierzchołki pędów jednorocznych. Przycinamy pędy lawendy, regularnie tniemy także rośliny wodne, które obficie się rozwijają. Wykonujemy także cięcia żywopłotów. Ostrożnie przycinamy żywotniki, cisy, jałowce, choiny. Przycinamy także po raz ostatni żywopłoty z roślin liściastych.

Pod koniec sierpnia możemy sadzić oraz przesadzać piwonie. Pamiętajmy o odmładzaniu tych roślin i zmienianiu im miejsca po paru latach. Przez cały sierpień możemy rozmnażać barwinki, floksy, goździki, rojniki. Dzielimy i rozsadzamy maki, liliowce, dąbrówki, zawciągi czy żagwiny. Możemy zebrać torebki nasienne bylin i rośli jednorocznych. Ważne jest prawidłowe przechowywanie nasion w suchych, chłodnych i przewiewnych pomieszczeniach.

Sierpień to czas, w którym nasze sosny mogą zostać porażone przez chorobę zwaną osutką sosny. Powodowana ona jest przez grzyby z rodzaju Lophodermium. Igły sosen zaczynają żółknieć, a w konsekwencji opadać. Musimy zastosować preparaty chemiczne, grzybobójcze.

Także w sierpniu nie zapominajmy o pielęgnacji naszych trawników. Regularne koszenie i podlewanie to podstawa utrzymania soczyście zielonego trawnika. Jedynie zaprzestajemy nawozić trawniki, mogłoby to je osłabić podczas zimy. Sierpień jest idealnym miesiącem na założenie nowego trawnika. Pamiętajmy o uprzednim przekopaniu terenu pod przyszły trawnik.

W skrzyniach i donicach spulchniamy ziemię, która stała się zwarta i nieprzepuszczalna. Mogłaby ona wpłynąć na pogorszenie stanu roślin. Pozbądźmy się także kurzu osiadającego na liściach roślin poprzez opryskiwanie, zraszanie wodą. Pobieramy również sadzonki pelargonii i przechowujemy do maja przyszłego roku.

Uwaga!

W sadzie kontynuujemy cięcie wiśni, czereśni, jabłoni, grusz. Wykonujemy cięcie tzw. prześwietlające. Skracamy przyrosty przesłaniające część środkową drzewek. Aby rozluźnić i zmniejszyć korony śliw, pędy skracamy zaraz po zbiorach owoców. Nie zapominajmy o stosowaniu maści ogrodniczych, które zapobiegną powstawaniu chorób grzybowych. Krzewy porzeczek i agrestu zaraz po zbiorach owoców prześwietlamy. Dzięki temu światło wszędzie dotrze.

Lubicie pracować w ogrodzie? Kiedy najbardziej i przy czym? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKurs decoupage’u – czy warto, opinie
Następny artykułWrzesień w ogrodzie – prace pielęgnacyjne

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here