W ogrodzie pojawiają się wspaniałe różne odcienie jesiennych astrów. Liczne odmiany późno kwitnących astrów będą kwitły aż do mrozów. Ich pielęgnacja nie jest trudna. Wystarczy utrzymywać podłoże wilgotne i reagować na porażenie mączniakiem.

Właśnie teraz nadszedł czas na sadzenie roślin cebulowych i bulwiastych, kwitnących wiosną. Gleba powinna być rozluźniona. Cebule dużych roślin, jak np. szachownica cesarska, umieszcza się na głębokości ok. 20 cm, natomiast przebiśniegów – kilku centymetrów. Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie cebul w plastikowych koszyczkach – uniemożliwi to ich zjadanie przez gryzonie. W sierpniu wykopujemy rośliny cebulowe i bulwiaste, które nie zimują w gruncie, np.: mieczyki, zawilce, jaskry. Teraz także nadszedł czas na sadzenie jesiennych bratków oraz stokrotek. Zarówno sierpień, jak i wrzesień to są idealne na przesadzanie piwonii. Pamiętajmy, by nie sadzić tych roślin zbyt głęboko.

Na przełomie września i października możemy wysiać niektóre gatunki roślin jednorocznych. Smagliczki nadmorskie, ubiorki tarczowe, facelie dzwonkowate wysiane jesienią zakwitną w maju następnego roku. Do skrzynek lub donic sadzimy cebule narcyzów, krokusów, czy irysów. W tym miesiącu zaprzestajemy już zasilanie roślin balkonowych. Zróbmy także porządki w donicach i skrzyniach. Resztki roślinne możemy przeznaczyć na kompost.

Wrzesień jest także idealną porą na sadzenie ozdobnych krzewów zawsze zielonych. Należą do nich m.in.: trzmieliny, laurowiśnie, cisy, jałowce, żywotniki. Podłoże powinno być głęboko przekopane oraz bogate w składniki pokarmowe. Rośliny powinniśmy głęboko podlewać, a glebę ściółkować.

W tym czasie swoje kwitnienie rozpoczynają wrzosy. Wrzosy najlepiej czują się na glebach kwaśnych, suchych i piaszczystych. Wrzosy najlepiej sadzić w towarzystwie różaneczników, azalii, krzewów iglastych oraz pomiędzy ozdobnymi trawami.

Uwaga!

Na liściach i owocach jabłoni mogą pojawić się objawy parcha. Choroba spowodowana jest grzybem Venturia inaequallis. Najpierw pojawiają się ciemne plamy na liściach, w konsekwencji liście więdną, zasychają i opadają. Plamy rozprzestrzeniają się później na owoce. Części owoców czarnieją, zasychają i pękają. Należy zastosować specjalne opryski, wszystkie opadłe liście powinny zostać spalone.

We wrześniu możemy zacząć zabezpieczać rośliny przez przymrozkami. Sprawdzamy również stan krzewów i drzew w naszym ogrodzie. Bardzo chore okazy powinny zostać usunięte.

Lubicie pracować w ogrodzie? Kiedy najbardziej i przy czym? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie prace w ogrodzie w sierpniu?
Następny artykułJakie prace w ogrodzie w październiku?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here