Polecaną odmiana jest Cis pośredni (Taxus x media) „Hillii”, „Hicksii”, „Wojtek”. Są to duże krzewy o wyprostowanym pokroju i silnym wzroście. Osiągają wysokość od 1,5 do 3 m. Ich pędy są wyprostowane, sztywne, a igły ciemnozielone. Obficie zawiązują dekoracyjne czerwone nasiona. Są to rośliny odporne na zanieczyszczenia, mrozy i wiatry. Do prawidłowego rozwoju wymagają gleb żyznych i wilgotnych. Idealnie nadaje się na formowane żywopłoty. Gęstość sadzenia to 2-3 szt. na 1 m.

Polecaną odmianą żywopłotową jest również Jałowiec skalny (Juniperus scopulorum) „Skyrocket” oraz „Blue Arrow”. Odmiany te charakteryzują się wąskim pokrojem i silnym wzrostem. Osiągają ok. 2-3 m wysokości. Ich pędy są sztywne, wyprostowane i przylegające do przewodnika. Oba jałowce mają zabarwienie niebieskie. Ich wymagania glebowe i wilgotnościowe nie są duże.

Na żywopłot często wybieramy Świerk kłujący syn. srebrny (Picea pungens). To drzewo o pięknym, regularnym stożkowym pokroju. Osiąga 10-15 m wysokości. Jego gałęzie są dość sztywne, a igły srebrzyste i kłujące. Roślina ta posiada bardzo małe wymagania glebowe i siedliskowe.

Bardzo popularne są także żywopłoty z Żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis) „Brabant”. Jest to najszybciej rosnąca odmiana żywotnika. Osiąga ponad 3-4 m wysokości. Jego pokrój jest stożkowaty i nie wymaga regularnego cięcia, by zachować taki kształt. Polecany jest głównie na formowane żywopłoty. Z żywotników równie często wybieramy odmianę „Aurescens”, „Europa Gold” oraz „Smaragd”. Wszystkie gatunki mają piękny stożkowy pokrój i osiągają ok. 2,5-3 m wysokości. Wymagają dość żyznych gleb i umiarkowanie wilgotnych. Stanowisko może być słoneczne, półcieniste, a także cieniste.

Na niższe żywopłoty polecane są żywotniki o kulistym pokroju. Przykładem może być Żywotnik zachodni „Golden Globe”, „Hoveyi” czy „Danica”. Są to kuliste krzewy o wysokości od 0,4 do 1,5 m (odmiana „Hoveyi”). Ich pędy są krótkie, gęsto ułożone, koloru jasnozielonego („Hoveyi”, „Danica”). Złocistożółty niski żywopłot można stworzyć z odmiany „Golden Globe”.

Jakie rośliny Wy wybralibyście na swój zimozielony żywopłot? Wypowiedzcie się w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKrochmal – przepis
Następny artykułCo to jest, na czym polega małżeństwo konkordatowe?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here