Należy pamiętać o tym, aby mąkę wsypywać do zimnej, a nie ciepłej czy nawet letniej wody, bowiem w ciepłej wodzie skrobia się uaktywnia i wszystko zamienia się od razu w kluchę.

1. Przepis pierwszy – krochmal z mąki ziemniaczanej

Do garnka wlewamy około pół litra wody i gotujemy. Szklankę napełniamy w połowie wodą, wsypujemy do niej dwie łyżki mąki ziemniaczanej i dokładnie rozrabiamy. Tak rozrobioną mąkę wlewamy do wrzącej wody. Mieszamy tak długo, aż zgęstnieje, a potem zestawiamy z ognia. Taki krochmal nadaje się do usztywniania serwetek.

2. Przepis drugi – krochmal z mąki ziemniaczanej

Do garnka wlewamy niecałe 4 szklanki wody i gotujemy. 1/4 kubka napełniamy wodą i dosypujemy 1 łyżkę mąki ziemniaczanej. Energicznie mieszamy tak długo, aż mąka rozprowadzi się w wodzie. Powstała mikstura powinna przypominać swoim wyglądem mleko. Teraz musimy wlać tę miksturę do gotującej się wody. Trzeba pamiętać, aby robić to powoli, ostrożnie i ciągle mieszając, aby się nie posklejało. Kiedy ta mieszanka zacznie gęstnieć, należy, nie przerywając mieszania, zmniejszyć gaz i pogotować jeszcze niecałą minutę. Potem trzeba zdjąć garnek i poczekać, aż krochmal trochę ostygnie. Kiedy będzie chłodny, wtedy można go przelać do spryskiwacza (np. takiego, jaki używamy do spryskiwania kwiatów, cena ok. 12 zł). Można też dodać jakiś ulubiony olejek zapachowy. Taki krochmal nadaje się do krochmalenia bielizny.

3. Przepis trzeci – krochmal z ryżu

Do pierwszego garnka wlewamy dwie szklanki wody i gotujemy, a do drugiego garnka wlewamy litr wody i również gotujemy. Do wody z pierwszego garnka wsypujemy dwie łyżki ryżu i rozgotowujemy. Następnie przelewamy to do wrzącej wody z drugiego garnka i wszystko mieszamy. Taki krochmal nadaje się do krochmalenia bielizny.

krochmal z kasztanówFot. photoxpress.com

4. Przepis czwarty – krochmal z kasztanów

Najpierw musimy zebrać kasztany. Następnie świeże kasztany obieramy z brązowej skórki, kroimy bardzo cieniutko i suszymy na blaszce w letnim piekarniku. Kiedy kasztany wyschną, to przepuszczamy je przez maszynkę do mięsa. Powinna powstać mączka, którą płuczemy w zimnej wodzie tak długo, aż woda z ostatniego płukania będzie przejrzysta. Przepłukaną masę wykładamy na czystą ścierkę, wyciskamy zbędną wodę i suszymy ostrożnie, często mieszając czy przesypując, zależy od etapu suszenia. Wysuszoną mączkę wsypujemy do słoika i stosujemy wtedy, kiedy jest nam potrzebna. Wystarczy wtedy rozpuścić łyżeczkę mączki w litrze wrzątku. Taki krochmal jest bardzo mocny i nadaje się np. do krochmalenia serwetek.

Czy wciąż używacie krochmalu? Do jakiego prania przydaje się najbardziej? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak sadzić żywopłot?
Następny artykułJakie rośliny na żywopłot zimozielony?

Sabina Sosnowska – urodzona pedantka, fanka ładu i porządku. Pracowała jako asystentka w firmie kosmetycznej i asystent kierownictwa w firmie ogrodniczej. Studiuje zarządzanie. Kocha wieś i zdrowy tryb życia. W serwisie Spec.pl podpowiada jak prowadzić dom i propaguje wizerunek „nowoczesnej pani domu”, czyli house manager.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Sprzątam od dziecka. Choć to ciężka praca, nie uważam jej za przykry obowiązek,  wręcz przeciwnie, uwielbiam cały proces doprowadzania domu do porządku. Wiele osób śmieje się, że mam swoje ulubione sposoby składania ręczników, pościeli czy ubrań, a ja jestem z tego dumna. Czasami wyjmuję wszystko z szafy i układam od nowa tylko po to, aby z przyjemnością spoglądać na efekt.

Lubię gotować, a przede wszystkim jeść. Mieszkam na wsi, gdzie mam swój warzywnik, ogród, oczko ze złotymi rybkami oraz sad. Dzięki temu mogę przygotowywać różne pyszności (kompoty, przetwory i musy) i dzielić się nimi z najbliższymi.

Mogłoby się wydawać, że jestem nudną „kurą domową”. Nic z tych rzeczy. Prowadzę dość ciekawe i różnorodne życie. Studiuję, pracuję, bawię się. Współpracuję ze studencką gazetą, działam w kole naukowym, a nawet piszę książkę, bo obiecałam to mojej przyjaciółce. Moich przyjaciół uwielbiam i skoczyłabym za nimi w ogień.

Wśród moich koleżanek lansuję modę na bycie nowoczesną panią domu. Nowoczesną, czyli taką, która ma swoje sprawy (pracę, studia, itp.), która jest zorganizowana i zadbana, która rozdziela obowiązki, a nie próbuje być „siłaczką”, która po prostu z radością podchodzi do domowych spraw. I dba o to, aby mieć czas również dla siebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here