Ogród Jakie rośliny szybko rosną?

Jakie rośliny szybko rosną?

-

Jeżeli posiadamy dużą działkę, najlepiej posadzić drzewa i krzewy szybko rosnące. Już w przeciągu kilku lat osiągają one wysokość od 5 do 10 m. w wypadku małych działek, najlepiej jeżeli ograniczymy się jedynie do szybko rosnących krzewów, a odmiany drzew wybierzemy takie, które rosną wolno i nie osiągają dużych rozmiarów. Najlepszy efekt uzyskamy, jeżeli posadzimy wysokie i rozłożyste odmiany roślin jednorocznych, dwuletnich lub też bylin i roślin cebulowych. W sąsiedztwie roślin stanowiących szkielet kompozycji umieszczamy niewielkie rośliny jedno- i dwuletnie oraz byliny i kwiaty cebulowe. Dzięki nim, co roku możemy zmieniać naszą wewnętrzną kompozycję ogrodową, jej charakter oraz kolorystykę.

tulipanFot. photoxpress.com

Dla wielu posiadaczy ogrodów najważniejsze jest zachowanie prywatności. Jednak zanim rośliny przeznaczone na żywopłot urosną do odpowiednich rozmiarów, nie będziemy osłonięci. Dobrym sposobem jest posadzenie pnączy oraz roślin przeznaczonych na żywopłot jednocześnie. Kiedy krzewy urosną, wówczas będziemy mogli usunąć pnącza. Jednak do tego czasu, będą nas one chronić przed wścibskim spojrzeniem sąsiada. Taka ściana zieleni stanowi również doskonałe tło dla innych roślin znajdujących się w naszym ogrodzie.

Dzięki roślinom szybko rosnącym możemy również zakryć te mniej urokliwe miejsca w naszym ogrodzie. Pnącza na kratkach, byliny czy też krzewy, doskonale pełnią funkcję parawanu.

Rośliny szybko rosnące:
Drzewa liściaste: aliant gruczołkowaty, brzozy, topole, wierzby, dąb czerwony, jesion pensylwański, klon srebrzysty, oliwnik wąskolistny, robinia, sumak octowy.
Drzewa iglaste: Jedlica Douglasa, metasekwoja chińska, modrzewie, sosna wejmutka, świerk syberyjski, żywotnik olbrzymi.
Krzewy: budleja, krzewuszka cudowna, forsycja pośrednia, żylistek szorstki, dereń biały, dereń rozłogowy, irga błyszcząca, irga pomarszczona, jaśminowce, ligustr pospolity, Pęcherznica kalino listna, porzeczka alpejska, dzika róża, róże pnące, róże wielkokwiatowe, sorbaria jarzębolistna.

Jak duży macie ogród? W jakim stylu chcecie go zaprojektować?

Barbara Machalska

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Hipnoterapia w leczeniu alkoholizmu – na czym polega, jak wygląda?

Alkoholizm nie jest wyłącznie uzależnieniem fizycznym, ale również psychicznym. Nałóg nie pojawia się znikąd, ale jest najczęściej spowodowany złym wpływem otoczenia, bądź fałszywych przesłanek. Do odtrucia organizmu osoby nałogowo pijącej służy np. tzw. detoks. Hipnoterapia natomiast służy do „detoksyzacji” umysłu.

Jasne mieszkanie – aranżacja

Naturalne światło zwykle jest pożądane w jak największej ilości. Któż nie lubi być budzonym przez promienie słoneczne lub pić porannej kawy na tarasie skąpanym w słońcu. Światło naturalne potrzebne jest przede wszystkim do pracy, gdyż przy nim mniej męczą się oczy, ale również do zdrowego i optymistycznego życia. W ogóle nadmiar słońca w naszym kraju brzmi trochę sarkastycznie.

Zobacz też

Co zrobić, kiedy on mnie nie kocha?

Każda z nas choć raz w życiu marzyła o tym, aby mieć eliksir miłości, który wzbudziłby w ukochanym gorące uczucia. Niestety jedyna magia, jaką obdarzyła nas natura to nasza własna niepowtarzalność i urok, które dla niektórych mężczyzn stają się przedmiotem prawdziwego uwielbienia.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: