Ogród Jak rozmnażać rośliny przez odkłady?

Jak rozmnażać rośliny przez odkłady?

-

Ukorzenione pędy należy odciąć i przesadzić wiosną lub następnej jesieni.
Istnieje kilka rodzajów odkładów:

Odkłady zwykłe
Takie odkłady wykonuje się rozmnażając rośliny o sztywnych pędach. W dołek, wykopany szpadlem wbitym w kierunku rośliny matecznej, wkładamy – „ostro” odgięty pęd. Na dnie dołka mocuje się go drutem lub widełkowato rozszczepionym patykiem. Jego wierzchołek kierujemy ku górze, jeżeli zajdzie taka potrzeba wiążemy go do palika.

rozmnażanieFot. photoxpress.com

Odkład płaski
Pędy, po przygięciu, układa się w rowkach o głębokości około 5-10 cm, a następnie mocuje do ziemi za pomocą drutu. Następnie przysypuje się około dwucentymetrową warstwą ziemi, którą przez cały sezon należy utrzymywać w stanie wilgotnym. Jeżeli jest taka możliwość odkład należy również cieniować.

Odkład powtarzany
Jest bardzo podobny do odkładu płaskiego. Różni się jedynie tym, że pęd należy wygiąć w linię falistą. Pąki, z których rozwiną się nowe pędy, powinny znaleźć się nad powierzchnią ziemi. Korzenie wytwarzają się na pędach, w okolicy pąków przysypanych ziemią. Do tego rodzaju odkładów przeznaczone są przede wszystkim pnącza i rośliny których pędy są elastyczne.

Odkład powietrzny
Jest to doskonały sposób rozmnażania dla miłośników roślin ogrodowych oraz domowych. Ponadto sprawdza się w przypadku roślin, które są trudne do ukorzenienia poprzez inne metody. Odkłady te wykonuje się wiosną. Rozpoczyna się od zdjęcia z rośliny w miejscu planowanego odkładu obrączki o szerokości około 2 cm.

Korę należy odjąć po uprzednim wykonaniu dwóch równoległych nacięć wokół gałązki. Powstałą ranę należy potraktować ukorzeniaczem w postaci pudru, a następnie obłożyć warstwą rozdrobnionego i zwilżonego torfu (torf nie może być jednak mokry). Torf należy owinąć kawałkami folii polietylenowej. Połączenia folii uszczelnia się za pomocą taśmy klejącej. Całość jeszcze raz należy owinąć folią aluminiową, która ma za zadanie chronić odkład przed nagrzewaniem, a młode korzenie przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Kiedy odkłady ukorzenią się, możemy nową roślinkę przenieść do gruntu.

Jakie rośliny posiadacie w swoim ogrodzie? Jak duży jest Wasz ogród?

Barbara Machalska

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Metody usuwania zmarszczek

Zmarszczki to zmora niejednej kobiety. Przychodzą z wiekiem, pomimo stosowania kremów wygładzających. Nie wyglądają zbyt atrakcyjnie i trudno je zatuszować.

Czy warto zostać harcerzem?

Harcerstwo niesie ze sobą mnóstwo zalet. Tak naprawdę wpływa na całe życie. Po latach, mimo że już się nie należy do harcerzy, pozostają wypracowane pewne cechy i zasady. Zauważmy, że w życiu dorosłym wielu ludzi wspomina, że działało w harcerstwie. Czego więc oni doświadczyli, czego harcerstwo ich nauczyło, że jest dla nich takie ważne?

Zobacz też

Zmiany w podatkach w 2012 roku

Wraz z rozpoczęciem 2012 roku należy się liczyć ze wieloma zmianami. Niestety, część z nich wiąże się z podniesieniem różnego rodzaju opłat czy podatków. Polacy muszą liczyć się z tym, że więcej zapłacą za prąd, węgiel, papierosy, śmieci, ubranka dla dzieci. Zmieniają się także zasady wypłacanie niektórych świadczeń, m. in. becikowego.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: