Ogród Jak rozmnażać rośliny przez podział?

Jak rozmnażać rośliny przez podział?

-

W niektórych przypadkach bardziej dogodnym terminem jest moment, kiedy rośliny wchodzą w stan spoczynku tj. późną jesienią, a czasem nawet zimą (dotyczy to zwłaszcza sadzonek korzeniowych). Możemy wyodrębnić kilka rodzajów podziału roślin, a mianowicie: dzielenie włóknistych koron, dzielenie mięsistych koron, sadzonki korzeniowe, dzielenie kłączy, rozmnażanie przez rozłogi czy też dzielenie bylin.

przesadzanie

Fot. photoxpress.com

 • Krok pierwszy

  W przypadku podziału włóknistych koron delikatnie wykopujemy roślinę przeznaczoną do podziału, uważając, aby nie uszkodzić jej korzeni. Następnie lekko otrząsamy z ziemi. Przy podziale podczas okresu wegetacyjnego należy obciąć dłuższe łodygi, zmniejszymy w ten sposób utratę przez roślinę wody. Karpy zazwyczaj bardzo łatwo ulegają podziałowi. Czasami jednak może zdarzyć się tak, że będziemy zmuszeni użyć ostrego noża.

 • Krok drugi

  Młode, zewnętrzne części sadzi się następnie bezpośrednio do gruntu. Wybieramy dni niezbyt upalne i suche. Nie zapomnijmy oczywiście o regularnym podlewaniu. Dużo bardziej problematyczny jest podział koron mięsistych. Jest to tym trudniejszy zabieg, że rośliny mają często splątane łodygi i korzenie.

 • Krok trzeci

  Po wykopaniu roślin, korzeń czyścimy z ziemi, najlepiej używając wody. Ostrożnie rozcinamy poszczególne części, posypujemy środkiem grzybobójczym i umieszczamy w osobnych doniczkach. Kiedy roślina się wzmocni, przesadzamy ją do gruntu.

 • Krok czwarty

  Rozłogi to poziome łodygi, u których zazwyczaj na końcu powstają nowe rośliny, które przeznaczone są do rozsady. Po napełnieniu doniczki kompostem na bazie iłu, wykopujemy otwór w pobliżu rozłogu, który wypuścił liście. Ustawiamy w nim doniczkę napełnioną przez nas wcześniej kompostem.

 • Krok piąty

  Następnie umieszczamy w nim roślinę, mocując rozłóg kawałkiem zagiętego drutu. Po ukorzenieniu, rozłogi możemy poodcinać, a rosnącą w doniczce roślinę zasadzić w innym miejscu. Przy rozmnażaniu rośliny przez sadzonki korzeniowe, najpierw wykopujemy roślinę w okresie jej spoczynku, usuwamy ziemię i odcinamy kilka grubych, młodych korzonków. Następnie zakopujemy roślinę na jej dawnym stanowisku. Z korzeni, które wcześniej odcięliśmy, ostrożnie usuwamy wszystkie korzenie boczne. Wykonujemy również kilka nacięć poziomych. Tak przygotowaną sadzonkę umieszczamy w doniczce z wcześniej przygotowanym kompostem do sadzonek.

 • Krok szósty

  Najbardziej dogodnym terminem, w przypadku rozmnażania bylin, jest moment tuż przed ich kwitnieniem. Ich korzenie ulegają wówczas modyfikacji i magazynują dużo więcej substancji pokarmowych. Kiedy wykopiemy już roślinę z podłoża, należy obsypać ją środkiem grzybobójczym i lekko wilgotnym kompostem. Tak przygotowaną karpę, przechowujemy w suchym oraz chłodnym miejscu, aż do momentu, kiedy zaczną pęcznieć jej pąki.

 • Krok siódmy

  Tuż przed rozpoczęciem sezonu, bylinę dzielimy na części. Pamiętajmy, że każda z przygotowanych przez nas części powinna mieć przynajmniej jeden napęczniały pąk. Następnie umieszczamy sadzonkę w doniczce, aż do momentu przeniesienia jej do gruntu.

 • Jak często zajmujecie się ogrodem? Ile czasu temu w ciągu miesiąca poświęcacie pracy w ogrodzie?

Barbara Machalska

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić saunę w domu?

W Finlandii sposobem na zmęczenie czy stres jest wizyta w saunie. Dlaczego mielibyśmy nie czerpać inspiracji i nie wydzielić takiego pomieszczenia we własnym domu? Wydaje się to być wielkim przedsięwzięciem, lecz z zastosowaniem kilku prostych rad i zapewnieniem odpowiednich warunków, w naszych czterech kątach wykreować można oazę odprężenia i relaksu.

Wniosek o przerwy na karmienie dziecka piersią

Urlop macierzyński trwa około 4 miesięcy, część młodych mam decyduje się na powrót do pracy po upływie tego okresu, nie chcąc jednak jeszcze rezygnować z karmienia dziecka piersią. Przepisy prawa pracy wyszły naprzeciw matkom karmiącym poprzez wprowadzenie stosownego przepisu do Kodeksu pracy.

Zobacz też

Czy produkty strukturyzowane są bezpieczne?

Pytania o bezpieczeństwo produktów strukturyzowanych są bardzo częste. Wiążą się one z faktem, że owe złożone instrumenty finansowe zyskują coraz większą popularność. Kuszą przede wszystkim wysokimi stopami zwrotu, które pozostają marzeniem osób przyzwyczajonych do bardziej konwencjonalnych form lokowania kapitału.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: