Pamiętajmy, że rzodkiewki nie uprawia się jako plonu głównego, stanowi ona przedplon dla takich warzyw jak: pomidory, marchew, ogórek, sałata, buraki czy fasola. Może ona również stanowić śródplon, czyli może być uprawiana jednocześnie z innymi warzywami.

Nie należy uprawiać rzodkiewki po warzywach kapustnych i rzepowatych, w tym także po sobie. Rzodkiewka ma niewielkie wymagania, jeżeli chodzi o składniki pokarmowe. Gdy jest uprawiana w pierwszym lub drugim roku po nawożeniu organicznym, wystarczy jeżeli przed siewem nawieziemy podłoże azotem. Dawka powinna wynosić 70g/10 m2. Przy uprawach w trzecim roku po oborniku lub później, stosujemy 120 g nawozu azotowego, 200 g fosforowego oraz 200 g potasowego.

rzodkiewkaFot. sxc.hu

Jeżeli dysponujemy tunelem foliowym lub szklarnią, wówczas rzodkiewkę możemy wysiać dużo wcześniej aniżeli odbywa się to w przypadku uprawy na wolnym powietrzu.
W ogrzewanej szklarni rozpoczynamy uprawę już w lutym. W tunelach foliowych siew zaczynamy dopiero na początku marca. Z kolei uprawę w gruncie rozpoczynamy pod koniec marca, kiedy ziemia będzie nagrzana do temperatury około 8 st. C. Natomiast najpóźniejszy siew jesienny w tunelach foliowych rozpoczyna się z końcem września, a w przypadku gruntu w połowie września.

Nasiona należy siać w rzędach co 12 cm, na głębokości 0,5-1,0 cm. Zbyt głęboki siew spowoduje zniekształcenia oraz nieprawidłowe zgrubienia części podziemnych rzodkiewki. Zasada jest taka, że na jeden metr kwadratowy powinno przypadać około 4 g nasion. Możemy również tuż przed siewem przebrać nasiona, wybierając te największe.

Po pierwszym wschodzie siewek, przerywamy je, pozostawiając między nimi odległość około 3-4 cm w rzędzie, zabieg ten najlepiej wykonuje się po deszczu lub zaraz po podlaniu grządek. Abyśmy mogli zbierać rzodkiewkę sukcesywnie przez dłuższy czas, możemy siew cyklicznie powtarzać, najlepiej co 2 tygodnie.

Nie zapominajmy oczywiście o systematycznym odchwaszczaniu naszego warzywniaka, oczywiście w miarę możliwości również przynajmniej raz na dwa tygodnie rozsadę podlewamy.

Jakie inne warzywa planujecie w swoim ogródku? Jak duży będzie Wasz warzywniak?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak sadzić rośliny jednoroczne?
Następny artykułJak rozmnażać rośliny przez podział?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here