Rośliny Jak sadzić rośliny jednoroczne?

Jak sadzić rośliny jednoroczne?

-

W zależności od gatunku, istnieje zasada, w jakich miejscach powinniśmy rośliny jednoroczne sadzić:
– na obrzeżach sadzimy kwiaty osiągające wysokość od 10 do 35 cm,
– w głębi rabaty kwiaty od 70 do 100 cm wysokości,
– pnące sadzimy wzdłuż muru, kratownicy lub ogrodzenia,
– w pełnym polu mogą rosnąć kwiaty od 40 do 60 cm.

Kwiaty roślin jednorocznych stanowią szybko zmieniający się kobierzec na grządkach i w donicach, pojemnikach itp. Doskonale nadają się na grządki mieszane, na których to właśnie ich kwiaty będą wypełniać luki pomiędzy okresami kwitnienia różnych gatunków bylin. W przypadku świeżo nasadzonych krzewów, rośliny jednoroczne pięknie zdobią wolną przestrzeń, zanim krzewy bardziej się rozrosną. Dużym atutem takich roślin jest fakt, że nie wymagają konkretnego rodzaju podłoża, jedynie odpowiedniego drenażu.

Wiele gatunków kwiatów jednorocznych pięknie prezentuje się w postaci bukietu do wazonu. Zanim jednak zetniemy kilka główek z rabaty, zastanówmy się, czy nie zakłóci to kompozycji. Jeżeli lubimy otaczać się kwiatami również w domu, posadźmy kika kępek roślin jednorocznych w części mniej reprezentatywnej naszego ogrodu np. na warzywniaku. Wówczas do woli będziemy mogli je ścinać. Idealnie nadają się w tym celu: astry, cynie, beocje, lewkonie, nagietki, gipsówki oraz suchokwiaty.

bratekFot. Barbara Machalska

Zanim rozpoczniemy sadzenie, zastanówmy się najpierw nad rozmieszczeniem kolorystycznym. Oczywiście rabata w jednym kolorze daje mocny efekt, jednak kolorowy kwietnik może być równie urokliwy. W tym celu wybierajmy barwy harmonizujące ze sobą. Białe, różowe i żółte kwiaty najładniej wyglądają wczesnym rankiem. Zatem warto posadzić rośliny o tym kolorze kwiatów w miejscu, gdzie o wczesnych godzinach porannych będziemy mogli je zobaczyć.

Nie wszystkie rośliny jednoroczne są przeznaczone do miejsc zacienionych. Jednak kwiaty ukośnicy stale kwitnącej oraz rośliny płożące i wczesne odmiany lobelii ubarwią nawet te najbardziej zacienione kąty. Fiołki, bratki, naparstnice, fuksje udekorują stanowiska delikatnie zacienione.

Siejąc rośliny jednoroczne w prostych rządkach, ułatwimy sobie usuwanie chwastów oraz przerywanie siewek, jednak rośliny posadzone w prostej linii wyglądają mało dekoracyjnie, a wręcz nudno. Istnieje pewna sztuczka. Rośliny należy sadzić w kształcie zachodzących na siebie półkoli, jedno półkole z każdego gatunku. Kiedy rośliny wyrosną, rabata będzie wyglądały w sposób całkowicie naturalny.

Najpopularniejsze gatunki roślin jednorocznych to: nagietek, chaber, dimorfoteka, kosmos, słonecznik, suchlin, lobularia, lewkonia, groszek, łubin, klarkia, eszolcja, mak, portulaka, nasturcja, ageratum, aster, kocanki, aksamitka, złociszek, złocień, gazania, cynia, begonia, goździk, szałwia, lobelia, lwia paszcza, petunia.

Jakie rośliny planujecie w swoim ogrodzie? Ile macie czasu na pracę w ogrodzie?

Barbara Machalska

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zazdrość w związku

Istnieje kilka silnych emocji nierozerwalnie związanych z każdym związkiem. Jednym z nich jest uczucie zazdrości, które pojawia się zawsze, choć w bardzo różnych postaciach, od zaborczej ślepej zazdrości po jej łagodniejszą formę, występująca raczej w postaci, jaką można kontrolować.

Jak chronić dziecko przed pedofilami?

W opinii powszechnej pedofilem jest najczęściej osoba niewykształcona, bezrobotna, nie mająca co robić ze swoim czasem i wykorzystująca go w obrzydliwy sposób. Pedofilię zasadniczo kojarzymy ze środowiskiem marginesu społecznego. Tymczasem, co chyba najbardziej przerażające, pedofilem może być każdy. Nawet człowiek wykształcony, o świetnej opinii w społeczeństwie, przykładny małżonek i rodzic. Tym bardziej konieczne jest podjęcie prób ochrony własnego dziecka przed pedofilem.

Zobacz też

Makaron z kurczakiem – przepis

Penne to makaron wymagający nieco dłuższego gotowania niż inne pasty. Jednak nadal penne z kurczakiem to potrawa szybka i niewymagająca wysiłku. Filet z kurczęcia to mięso, które da się przygotować naprawdę szybko, a pozostałe składniki również nie potrzebują długiej obróbki.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: