Ponieważ wiosenne plony cieszą najbardziej, powinniśmy zaopatrzyć się w sadzonki w sklepie ogrodniczym (skróci to nasz czas oczekiwania na własne warzywa, przynajmniej o kilka tygodni). Następnie sadzimy je w rozstawie 20 cm. Podłoże powinno być żyzne i wilgotne. Oczywiście nie zapomnijmy o systematycznym podlewaniu. Sałata jest warzywem, które bardzo szybko wytwarza nasiona, zanim jeszcze będzie gotowa do zbioru. Wynika to z zahamowania wzrostu w trakcie jej rozwoju. Aby delikatnie temu zapobiec, należy sadzić sałatę w półcieniu i w zalecanej odległości. Dbajmy również, aby zawsze była odpowiednio podlana.

Najbardziej popularnym i zdecydowanie najlepszym sposobem na uzyskanie ciągłych i przede wszystkim dużych plonów sałaty jest metoda liściowa. Możemy ją stosować do każdej odmiany. Nasiona sieje się co tydzień przez okres dwóch miesięcy, rozpoczynamy w kwietniu. Odstępy między siewkami powinny wynosić około 5 cm. Po okresie 4-8 tygodni, roślina osiąga około 13 cm wysokości, a jej liście są gotowe do zbioru. Ścinamy je 1,5- 2,5 cm nad powierzchnią ziemi. Dzięki takiemu zabiegowi, sałata będzie się odbijać i po 7 tygodniach będzie gotowa do kolejnego zbioru. Czynność tę możemy powtarzać nawet 3 razy, aż do całkowitego obumarcia rośliny. Pamiętajmy jednak o systematycznym podlewaniu i cotygodniowym zasilaniem za pomocą nawozu do warzyw liściastych.

sałata

Fot. sxc.hu

Sałata jest niestety rośliną wrażliwą na wiele chorób grzybowych. Powinniśmy, jednak zdecydowanie unikać stosowania oprysku herbicydowego. Zdecydowanie lepiej posadzić odmiany odporne. Są one stale ulepszane przez hodowców. Sugeruję więc, przed zakupem nasion, sprawdzić w katalogach ogrodniczych, jakie odmiany ostatnio wyhodowano.

Polecane odmiany:
Oprócz od dawna dobrze znanych odmian sałaty, wciąż powstają nowe, godne polecenia; należą do nich:
– Sałata rzymska
– Sałata głowiasta masłowa
– Sałata głowiasta krucha
– Sałata liściowa
– Sałata szklarniowe
– Sopel lodu
– Sałata łodygowa

Uwaga!

Liście sałaty ścinamy zawsze o poranku, kiedy to jej liście wciąż pokryte są kroplami rosy. Wybieramy roślinę z twardym i dobrze rozwiniętym głąbem i ucinamy nożem tuż pod nasadą liści.

Jakie inne warzywa planujecie w swoim ogródku? Jak duży będzie Wasz warzywniak?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJasne mieszkanie – aranżacja
Następny artykułJak sadzić rośliny jednoroczne?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here