Ponieważ wiosenne plony cieszą najbardziej, powinniśmy zaopatrzyć się w sadzonki w sklepie ogrodniczym (skróci to nasz czas oczekiwania na własne warzywa, przynajmniej o kilka tygodni). Następnie sadzimy je w rozstawie 20 cm. Podłoże powinno być żyzne i wilgotne. Oczywiście nie zapomnijmy o systematycznym podlewaniu. Sałata jest warzywem, które bardzo szybko wytwarza nasiona, zanim jeszcze będzie gotowa do zbioru. Wynika to z zahamowania wzrostu w trakcie jej rozwoju. Aby delikatnie temu zapobiec, należy sadzić sałatę w półcieniu i w zalecanej odległości. Dbajmy również, aby zawsze była odpowiednio podlana.
Najbardziej popularnym i zdecydowanie najlepszym sposobem na uzyskanie ciągłych i przede wszystkim dużych plonów sałaty jest metoda liściowa. Możemy ją stosować do każdej odmiany. Nasiona sieje się co tydzień przez okres dwóch miesięcy, rozpoczynamy w kwietniu. Odstępy między siewkami powinny wynosić około 5 cm. Po okresie 4-8 tygodni, roślina osiąga około 13 cm wysokości, a jej liście są gotowe do zbioru. Ścinamy je 1,5- 2,5 cm nad powierzchnią ziemi. Dzięki takiemu zabiegowi, sałata będzie się odbijać i po 7 tygodniach będzie gotowa do kolejnego zbioru. Czynność tę możemy powtarzać nawet 3 razy, aż do całkowitego obumarcia rośliny. Pamiętajmy jednak o systematycznym podlewaniu i cotygodniowym zasilaniem za pomocą nawozu do warzyw liściastych.
Fot. sxc.hu
Sałata jest niestety rośliną wrażliwą na wiele chorób grzybowych. Powinniśmy, jednak zdecydowanie unikać stosowania oprysku herbicydowego. Zdecydowanie lepiej posadzić odmiany odporne. Są one stale ulepszane przez hodowców. Sugeruję więc, przed zakupem nasion, sprawdzić w katalogach ogrodniczych, jakie odmiany ostatnio wyhodowano.
Polecane odmiany:
Oprócz od dawna dobrze znanych odmian sałaty, wciąż powstają nowe, godne polecenia; należą do nich:
– Sałata rzymska
– Sałata głowiasta masłowa
– Sałata głowiasta krucha
– Sałata liściowa
– Sałata szklarniowe
– Sopel lodu
– Sałata łodygowa
Uwaga!
Liście sałaty ścinamy zawsze o poranku, kiedy to jej liście wciąż pokryte są kroplami rosy. Wybieramy roślinę z twardym i dobrze rozwiniętym głąbem i ucinamy nożem tuż pod nasadą liści.
Jakie inne warzywa planujecie w swoim ogródku? Jak duży będzie Wasz warzywniak?