W zależności od ilości miejsca, jakim dysponujemy przed naszym domem, możemy założyć tzw.” przegródek”. Składa się on głównie z rabat kwiatowych i bylinowych. Możemy również umieścić w nim ławeczkę dla wypoczynku. Jednak pamiętajmy, aby kształt oraz formę dostosować do architektury domu; dotyczy to również kształtu nasadzeń roślin.

Warto również zainwestować w małą architekturę ogrodową. W dzisiejszych czasach punkty ogrodnicze oferują nam szeroki wachlarz tego typu elementów. Począwszy od trejaży, kratek ogrodowych, płotków, po ławki i różnego typu altany. Płotki i kratki idealnie nadają się do zrobienia z nich osłony od strony ulicy. Zapewni nam to więcej prywatności i uchroni od spojrzeń wścibskich przechodniów lub sąsiadów. Kraty są również idealną podporą dla pnączy. Przed wejściem do budynku warto posadzić pnącza zimozielone, wówczas będą dekorowały przez cały rok. Obok pergoli możemy również umieścić ławeczkę.

Idealnym pomysłem będzie ustawienie doniczek z kwiatami sezonowymi (petuniami, bratkami, pelargoniami czy surfiniami). Jeżeli przed wejściem nie mamy dużo miejsca, wówczas taka bramka z donicami i pnączami będzie stanowiła dodatkowy element zieleni, jak również wprowadzi charakter tajemniczości.

rabata

Fot. www.kalina-rosliny.pl

Jeżeli dysponujemy dużą ilością miejsca, wówczas dobrze jeżeli pomyślny o rzeźbach czy kaskadzie wodnej. Pamiętajmy przy tym jednak, aby dobór roślinności w tym miejscu był odpowiednio przemyślany, ponieważ ten właśnie zakątek będzie najczęściej przykuwał uwagę naszych gości. Najlepiej nasadzić cisy, jałowce oraz rośliny liściaste takie jak: tawuły, pęcherznice.

Bardzo dekoracyjny element stanowi również sama ścieżka. Te wykonane z kamienia wyglądają najpiękniej. Do ich ułożenia wykorzystuje się połamane płyty granitowe, łupki kwarcytowe czy też płyty piaskowca.

Wejście powinno się również odpowiednio akcentować oświetleniem. Najlepiej nadają się do tego lampy niskie lub o średniej wysokości.

Najodpowiedniejsze gatunki roślin, jakie możemy wykorzystać to te szczepione na pniu (karagany, migdałki, wierzby) lub o bardzo charakterystycznym pokroju. Rośliny kwitnące zawsze sadzi się zaraz obok budynku lub wzdłuż ścieżki prowadzącej do drzwi. Odpowiedni dobór obrysu rabat również może być atrakcyjny i podkreślać charakter miejsca. Linie geometryczne i regularne wprowadzają charakter formalny zaś nieregularne i miękkie naturalność oraz swobodę.

Jakie kwiaty planujecie posadzić w rabacie? Ile miejsca możecie na nią przeznaczyć?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie rośliny szybko rosną?
Następny artykułJak udowodnić działanie na szkodę firmy?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here