Ogród Magnolie w ogrodzie – wymagania, odmiany, pielęgnacja

Magnolie w ogrodzie – wymagania, odmiany, pielęgnacja

-

Magnolie stanowią niezwykle piękne kwiaty, uwielbiane przez wiele osób. Nic dziwnego, kwitnąca magnolia stanowi bowiem magiczny obraz, będący prawdziwą ozdobą dla każdego ogrodu. Przekonaj się, co jeszcze czyni magnolie wyjątkowymi, jakie są najpiękniejsze odmiany magnolii i jak odpowiednio je sadzić oraz pielęgnować.

Charakterystyka magnolii

Niektórzy specjaliści zgodnie uważają, że magnolie stanowią jedne z najstarszych roślin kwiatowych, jakie powstały na naszej Planecie. Pojawiły się bowiem już w okresie kredy. Odkryta przez badaczy najstarsza roślina z rodziny magnoliowatych ma ponad 95 milionów lat. Nazwa magnolii pochodzi od słynnego botanika Pierre’a Magnola.

Naturalnym terenem, na którym występuje ta roślina jest obszar Ameryki Północnej i Środkowej, Karaibów, Azji oraz północ Ameryki Południowej. Jednocześnie ponad sto gatunków magnolii występuje na terenie Europy Środkowej.

Magnolie w ogrodzie

Magnolie są niezwykle popularnymi elementami ogrodów. Swoją sławę zawdzięczają dużym kwiatom, o charakterystycznym, pięknym zapachu oraz intensywnych barwach. Może mieć odcień żółty, biały, kremowy, różowy i czerwony. Magnolie kwitną przeważnie na wiosnę, jednak istnieje kilka gatunków, które rodzą swoje kwiaty dopiero w czerwcu. Niedługo można cieszyć się ich pięknem, gdyż zaledwie dwa tygodnie, jednakże widok jest absolutnie niezapomniany i dlatego magnolie w ogrodach to nadal niezwykle częsty widok.

Najpiękniejsze odmiany magnolii

Magnolia posiada aż 240 gatunków na całym świecie – a te z kolei mają wiele różnych odmian. Jeśli chcesz poznać wyjątkowe odmiany magnolii przeczytaj artykuł „Magnolia – odmiany które stworzą wyjątkowy ogród„.

Wyróżnia się magnolie niskie, które przypominają niewielkich rozmiarów krzaki oraz wysokie, które mogą dorastać nawet do ponad 20 metrów. Wszystkie zachwycają swoimi kolorami i formą. Do najpopularniejszych magnolii, które wzbudzają szczególne zainteresowanie i często zdobią wiele ogrodów, należą takie gatunki jak:

  • Magnolia japońska – ma formę krzewu lub drzewa. W Polsce dorasta do ok. 10 m, jednak w krajach azjatyckich, z których pochodzi (Japonia, Korea) może osiągnąć wysokość nawet do 25 m. Magnolia japońska kwitnie w kwietniu i maju. Ma białe kwiaty, u nasady kielicha jasnoróżowe. Wydzielają delikatny, niezwykle piękny zapach.
  • Magnolia wielkolistna – jest to odmiana magnolii o ogromnych kwiatach (aż do 30 cm) oraz liściach (nawet do 90 cm). Magnolia wielkolistna występuje w kolorach białym lub kremowym. Kwitnie w okresie letnim, od czerwca do lipca.
  • Magnolia Soulange’a – jest to gatunek magnolii pochodzący z Francji. Najlepiej czuje się w świeżej i umiarkowanie wilgotnej glebie, w dobrze nasłonecznionym miejscu. Posiada bardzo wiele odmian, różniących się formą, barwą, a nawet zapachem; to najpopularniejszych należą Alexandrina, Lennei i Speciosa.
  • Magnolia purpurowa – magnolia, która kwitnie od maja. Jej kwiaty mają białą barwę od środka i purpurową na zewnątrz. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, od 3 do 5 metrów.

Magnolia – uprawa i sadzenie w ogrodzie

Magnolie stanowią rodzaj roślin, których uprawa nie wymaga wielkich umiejętności. Jednakże, aby rosły i rozwijały się prawidłowo, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Magnolie uprawa potrzebują nasłonecznienia oraz dobrej ochrony przed wiatrem. Większość z nich dobrze czuje się w glebie o lekko kwaśnym odczynie, bogatej w składniki mineralne oraz sporą dawkę wilgoci. Z nielicznymi wyjątkami, większość gatunków, które są uprawiane w Polsce, jest odporna na niskie temperatury, jednak niektóre z nich, np. wymieniona wcześniej Magnolia purpurowa może być wrażliwa na przymrozki – lepiej sadzić ją zatem wyłącznie w ciepłym klimacie.

Magnolie w ogrodzie, ich uprawa i pielęgnacja

Oprócz tego należy pamiętać o dobrym i regularnym nawożeniu magnolii – świetnie nada się do tego kompost. Niestety, większość magnolii kwitnie dopiero po kilku latach po zasadzeniu. Chcąc przyspieszyć proces, należy zaopatrzyć się w sadzonki rozmnażane wegetatywnie. Uprawa magnolii, jak widać, nie należy do zadań wymagających, jednakże znajomość kilku prostych zasad jest nieodzowna, jeśli chcesz cieszyć się ich pięknem i zdrowiem.

Gdzie zaopatrzyć się w sadzonki magnolii?

Magnolie stanowią bardzo popularny element wielu ogrodów, dlatego znalezienie i zakup sadzonek nie powinny stanowić większego problemu. Popularny internetowy sklep ogrodniczy Podkarpackie Sady posiada w swoim asortymencie szeroki wybór różnorodnych magnolii. Pamiętajmy, aby wybierać sklepy internetowe o renomie i pozytywnych opiniach.

Źródło:

  • Czekalski, Mieczysław. Magnolie, 2007,
  • http://www.domy-ogrody.com/jak-sadzic-magnolie – „Jak sadzić magnolie?„.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Obliczanie podatku od zysków z funduszy

Okazuje się, że zryczałtowany podatek od zysków kapitałowych na dobre zagościł w rodzimym systemie finansowym. Wszelkie deklaracje dotyczące zmniejszenia jego stawki funkcjonują zwykle jako element kolejnych kampanii wyborczych. Omawiana konstrukcja podatkowa pojawiła się w 2001 roku, kiedy bardzo intensywnie poszukiwano źródła dochodów mogącego pobudzić krajową konsumpcję i zasilić budżet w czasach dekoniunktury.

Kontrakt różnic kursowych – informacje

Contract for difference – to określenie nie jest obce graczom, którzy posiedli już pewna wiedzę na temat inwestycji. Kontrakty różnic kursowych stanowią bardzo ciekawe rozwiązanie nie tylko ze względu na swoją użyteczność.

Zobacz też

Czy obligacje są opodatkowane?

Kwestia opodatkowania zysków czerpanych z obligacji jest dość złożona, ponieważ fiskus dokonuje rozróżnień pomiędzy poszczególnymi typami tych papierów wartościowych. Z punktu widzenia opodatkowania największe znaczenie ma podział na emitowane przez Skarb Państwa obligacje oszczędnościowe oraz pozostałe papiery dłużne. Szczególny status papierów oszczędnościowych wiąże się z faktem, że Skarb Państwa przewidział dla swoich kredytodawców preferencyjne metody opodatkowania.

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: