Ogród Ogród sensoryczny - definicja, rośliny

Ogród sensoryczny – definicja, rośliny

-

W takim ogrodzie ważne stają się doznania. Wrażenia zapachowe, dotykowe, słuchowe czy smakowe stają się elementem przewodnim w projektowaniu.

Roślinom towarzyszą często urządzenie wydające dźwięki. Najczęściej są to wszelkiego typu zespoły wodne, elementy małej architektury ogrodowej, dzięki którym słyszymy szum wody, jej krople, uderzanie o kamienie. W ogrodzie sensorycznym usłyszeć możemy kołyszące się podczas wiatru zawieszone ozdoby np. dzwoneczki czy szum kołyszących się traw wysokich.

Atrakcyjne będą zróżnicowane struktury przeróżnych materiałów, które możemy dotykać. Oprócz roślin, które mogą być owłosione, szeleszczące i szorstkie, mogą to być struktury drewna, metalu, betonu itp.

Tworząc przestrzeń zapachu i smaku mamy do wyboru naprawdę wiele roślin, które charakteryzują się nie tylko pięknym zapachem, ale także smakiem. Odpowiednie dobranie roślin może sprawić, że przez cały sezon będziemy się rozkoszować piękną wonią czy smakiem.

Przyjemny zapach bzu w ogrodzie zawsze wprowadza nas w spokojny, romantyczny nastrój. Pobudzająco będzie działała woń ziół. Pamiętajmy, aby pachnących roślin nie gromadzić na jednej rabacie. Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie ich w kilku różnych miejscach. Rośliny o delikatnej woni powinny zostać umieszczone w miejscach osłoniętych. Umożliwi to mniejsze rozprzestrzenianie zapachu. Pachnące oazy można aranżować także na tarasach, w skrzyniach, donicach itp. W maju i czerwcu wabikiem dla naszych zmysłów będą kwiaty jaśminowca. W delikatną woń wprowadzi nas płomyk kanadyjski i piwonia chińska. Jabłkowy zapach w ogrodzie rozsiewać będzie róża ‚New Dawn’.

Uzupełnieniem ogrodów sensorycznych są także rośliny, które możemy z powodzeniem wykorzystywać w kuchni. W ogrodach sensorycznych bardzo często obok siebie sadzi się warzywa i kwiaty. Granica między warzywnikiem a rabatą kwiatową zaciera się. Walorów smakowych dostarczają nam krzewinki owocowe takie jak: poziomki, truskawki. Popularne są również krzewy owocowe środowisk kwaśnych np. borówka wysoka, jagoda kamczacka. W ogrodzie sensorycznym posmakować możemy owoców porzeczki czerwonej, czarnej, białej oraz jeżyny, malinojeżyny, maliny agrestu czy aronii. Na podporach mogą znaleźć się np. winorośle.

Ogrody sensoryczne cieszą się coraz większą popularności. Stanowią atrakcję nie tylko dla dzieci.

Wybralibyście się do ogrodu sensorycznego? A może już mieliście okazję? Podzielcie się wrażeniami.

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe pracowników

Z zatrudnieniem pracowników wiąże się cały szereg obowiązków. Do najważniejszych z nich należy prawidłowe przygotowywanie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych pracowników na potrzeby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Płatnicy składek - czyli pracodawcy - są zobowiązani do przekazania ZUS-owi min. zgłoszenia do ubezpieczeń, imiennych raportów miesięcznych oraz deklaracji rozliczeniowych.

Pierwsza pomoc w przypadku nagłego zatrzymania krążenia

Na wstępie warto uzmysłowić sobie, że stany nagłe zagrażające życiu zdarzają się na co dzień. W dużej mierze życie drugiego człowieka zależy od tego, jak inni ludzie zareagują w danej sytuacji. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby każdy z nas potrafił rozpoznać wcześnie stan zagrożenia zdrowia i życia człowieka oraz umiejętnie, spokojnie i kompetentnie na niego zareagować.

Zobacz też

B-52 – przepis

B-52 to słynny shot, w pewnych kręgach uważany za kobiecy. Spowodowane jest to tym, że B-52 jest słodki. Poza tym, że słodkim, B-52 jest również shotem płonącym, przez co wygląda bardzo efektownie. Dodatkowe wrażenia daje „warstwowość” drinka.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: