Ogród Woda w ogrodzie

Woda w ogrodzie

-

Rola wody w ogrodzie jest ogromna. Jest ona nie tylko potrzebna naszym roślinom do rozwoju. Woda przede wszystkim poprawia mikroklimat a co za tym idzie – nasze samopoczucie, nastrój. Kształtuje teren i nawilża powietrze.

Aby móc w pełni wykorzystać funkcje wody, nie potrzebujemy wielkiego terenu. Ogromny staw czy oczko wodne mogą zastąpić równie dobrze niewielka kaskada, rzeczka, fontanna, która tak samo urozmaici nasz ogród i doda mu uroku. Największą popularnością cieszą się niewątpliwie oczka wodne. Powstają one w większości ogrodów, mają różne kształty – od regularnych, po faliste, wydłużone. Niekiedy oczko wodne łączymy z kaskadą lub wodospadem. W tym celu wykorzystujemy skarpy w ogrodzie. Ułatwiają one ukształtowanie kaskady i usadowienie kamieni czy umocowanie pomp.

Wykorzystuje się przy tym obieg zamknięty wody. W obiegu krąży ta sama woda, stąd konieczne jest stosowanie filtrów. Równie często decydujemy się na zarybianie oczek wodnych. Dokarmianie rybek to gratka zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Aby uniknąć problemów z pielęgnacją i oczyszczaniem zbiorników wodnych, pamiętajmy, by nie lokalizować ich w pobliżu drzew, zwłaszcza liściastych oraz w miejscach silnie nasłonecznionych.

Fontanna to akcent wodny, który może pojawić się nawet w niewielkim ogródku przydomowym. Będzie ona ciekawym elementem zwiększającym również wilgotność powietrza. Alternatywą są także ścienne fontanny i źródełka. Jest to rozwiązanie również dla właścicieli małych terenów, także na tarasy, dziedzińce. Takie źródełko urozmaici przestrzeń oraz korzystnie wpłynie na pobliskie rośliny.

Jak widać, warto pokusić się nawet o mały akcent wodny, by w pełni wykorzystać ogromne zalety, jakie niesie ze sobą szum czy plusk wody. Wpłynie ona korzystnie zarówno na roślinność w ogrodzie, jak i na nas samych. Jej dźwięk zrelaksuje i odpręży nawet po bardzo męczącym dniu.

Jak Wy zagospodarowaliście swój ogród? Czy znalazło się w nim miejsce na oczko wodne lub niewielką fontannę? Dajcie znać w komentarzu.

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Praca w reklamie – na czym polega, jak wygląda, jakie studia?

Wielu ambitnym marzy się praca w reklamie. Kojarzą ją z prestiżem, z dobrymi zarobkami. Widzą w reklamie ciekawe zajęcie przynoszące nie tylko wyzwania. Praca w marketingu kojarzy się z branżą dynamiczna, w której dużo się dzieje. Jednakże decydując się na zatrudnienie w agencji reklamowej, musimy liczyć się z tym, że czasem może dziać się za dużo. Jeśli charakteryzujemy się wysoką odpornością na stres, na działania pod presją czasu, umiejętnością wykrzesania z siebie kreatywności nawet po kilkunastu godzinach pracy, to znajdując zatrudnienie w reklamie, znajdziemy się w odpowiednim miejscu.

Jak znaleźć pracę w Austrii?

Austria jest częstym obiektem zainteresowania Polaków poszukujących pracy zagranicą. W jaki sposób można poszukiwać pracy w Austrii? Dajemy wskazówki.

Zobacz też

Jak szybko wytrzeźwieć?

Poczucie alkoholowego przegięcia jest częstym zjawiskiem. Co zrobić, aby nie odpaść w przedbiegach, uniknąć kompromitującej sytuacji po powrocie do domu lub następnego dnia nie męczyć z kacem – mordercą wykonując codziennie obowiązki? Oczywiście stan upojenie nie znika od pstryknięcia palców i nie da się wytrzeźwieć poprzez wzbudzenia pragnienia bycia trzeźwym, ale kilkoma sposobami można się skutecznie ocucić.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: