Przy wyborze tego materiału trzeba jednak brać pod uwagę kilka czynników. Materiał powinien być bardzo dobrej jakości. Drewno musi być odpowiednio wysuszone, niezaatakowane przez szkodniki oraz bez nadmiernej liczby sęków. Zabiegiem, który może zwiększyć trwałość naszego materiału, jest impregnacja. Impregnować można na kilka sposobów: poprzez zanurzenie, pędzlem. Jednak najlepsze efekty daje impregnacja ciśnieniowa. Kolejnym etapem może być nałożenie lakierobejcy, która nada kolor, zachowując przy tym fakturę drewna.

Jedną z najistotniejszych wad drewna, na jaką koniecznie należy zwrócić uwagę jest zmienność pod wpływem wilgoci. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy budowie np. tarasu drewnianego. O ile jest to możliwe, starajmy się montować drewno przy wilgotności równej oczekiwanej wilgotności równoważnej, by zmiana wilgotności była jak najmniejsza.

Najczęściej deski mocujemy w odstępach około 4 mm. Ponadto, drewno jest materiałem naturalnym i nie możemy oczekiwać, by każda deska była identyczna itp. Jest to materiał o niejednorodnej budowie. Dodatkowo charakteryzuje go miękkość oraz uleganie destrukcji biologicznej. Kolejnym ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze tego materiału jest fakt, ze drewno… jest łatwopalne. Pod wpływem silnego nasłonecznienia może także pękać.

Mimo dużej ilości wad, drewno mimo wszystko jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów. Wybieramy je ze względu np. na cenę. Względem innych materiałów, m.in. stali, koszty zakupu drewna są atrakcyjne. Dodatkowo posiada ono bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną i jest łatwo dostępne. Konstrukcje wykonane z drewna są stosunkowo lekkie, dlatego z łatwością możemy zmieniać ich lokalizację w ogrodzie. Elementy można bez większego wysiłku ze sobą połączyć oraz obrabiać.

W dużej mierze za wyborem tego materiału przemawia również estetyka oraz fakt, że drewno jest materiałem ekologicznym. Ponadto konstrukcje drewniane doskonale harmonizują z naturalnym krajobrazem oraz roślinnością.

Czy do wyposażenia Waszego ogrodu użyliście drewna? Co z niego powstało? Dajcie znać w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWoda w ogrodzie
Następny artykułJak można wykorzystać kamienie w ogrodzie?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here