Istnieje wiele rodzajów masażu: klasyczny, segmentarny, drenaż limfatyczny, punktowy, Szad Su, Szantal (dla dzieci), kosmetyczny, odchudzający, kręgosłupa czy relaksacyjny. Od wieków znana jest lecznicza moc masażu. Pomimo jego wszechstronnych właściwości, w Polsce nadal pozostaje przez wielu niedoceniany.

Masaż może okazać się ostatnią deską ratunku dla osób, które cierpią na zanik mięśni. Podobnie jak ćwiczenia fizyczne, powoduje przyrost tkanki mięśniowej, co działa na nią bardzo korzystnie. Pod jego wpływem organizm pozbywa się kwaśnych metabolitów przemiany materii, nagromadzonych w mięśniach. Tkanka mięśniowa staje się bardziej dotleniona, a co za tym idzie dociera do niej więcej substancji odżywczych. Ponieważ masaż działa rozgrzewająco, osobom, które regularnie z niego korzystają, poprawia się trofika mięśni oraz zdolność do kurczenia i rozkurczania się.

Masaż klasyczny

Tą najbardziej znany masaż wykonuje się w rozmaity sposób. Najbardziej znaną techniką jest głaskanie, które poprawia krążenie krwi i jest pomocne w stanach zapalnych. W stanach pourazowych, takich jak stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia, zgrubienia torebki stawowej, zmiany w ścięgnach, blizny czy zrosty stosuje się rozcieranie. Ugniatanie poprawia pracę mięśni, ale również pomaga osobom, które mają blizny lub powiększone ścięgna. Oklepywanie zmniejsza nerwowość i osłabia bóle neuralgiczne. Wibracja pobudza włókna mięśni, usprawnia ich pracę, zwiększa ich elastyczność i pobudza przyrost tkanki mięśniowej. Roztrząsanie działa uspokajająco lub pobudzająco, w zależności do tego, w jakim tempie wykonuje się je. Wałkowanie – technika nieklasyczna, sprawdza się znakomicie przy niewielkich partiach ciała, takich jak palce oraz podczas masażu ramion i ud.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMetody depilacji
Następny artykułJak dobrać kolczyki?

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here