Podróże Co warto zobaczyć na Lubelszczyźnie?

Co warto zobaczyć na Lubelszczyźnie?

-

Ciekawymi i cennymi zabytkami pochwalić może się Lublin. W stolicy województwa warto zobaczyć przede wszystkim Stare Miasto z fragmentami murów obronnych, Bramą Krakowską i Bramą Grodzką oraz zabytkowymi kamienicami i kościołami. Na uwagę zasługuje okazały Zamek Królewski, gotycka Kaplica św. Trójcy z freskami, katedra z barokowymi wnętrzami oraz budynek ratusza.

Już od 1944 roku działa w Lublinie Państwowe Muzeum na Majdanku, które powstało jako pierwsza taka instytucją na świecie. Nazywany potocznie „Majdankiem” KL, Lublin był drugim co do wielkości nazistowskim obozem w Europie.

Niewielki Kazimierz Dolny to miasto położone malowniczo nad Wisłą. Do najcenniejszych zabytków należy tutaj Kościół Farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, w którym znajdują się organy z początku XVII wieku, barokowy ołtarz, zabytkowe stalle i chrzcielnica. Warto wymienić również ruiny zamku, synagogę, liczne kamienice i spichlerze. W okolicach miasta rozciąga się Kazimierski Park Krajobrazowy z wąwozami lessowymi.

Z Kazimierza Dolnego niedaleko jest do Puław ze słynnym Pałacem Czartoryskich. Udostępniany częściowo turystom budynek otoczony jest parkiem krajobrazowym, w którym znajdują się liczne zabytki: Świątynia Sybilli, Dom Gotycki, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Jako miejscowość uzdrowiskowa i letniskowa słynie Nałęczów. Zobaczyć tu warto przede wszystkim Park Zdrojowy i jego liczne atrakcje: Sanatorium, Stare Łazienki, pijalnię wód, palmiarnię. Miasto znane jest również z willowej zabudowy z budynkami w stylu szwajcarskim i włoskim.

Podróżując po północnej części województwa, pominąć nie wolno Radzynia Podlaskiego z pięknym pałacem. We wnętrzach rezydencji prezentowane jest bogate wyposażenie, a z zewnątrz budynek otacza park z późnobarokową oranżerią. W Janowie Podlaskim znajduje się z kolei najstarsza polska stadnina słynąca z hodowli koni czystej krwi arabskiej.

W Chełmie odwiedzić trzeba koniecznie Podziemie Kredowe – fragment wielkiego labiryntu podziemnych korytarzy. Położony w południowej części województwa Zamość to z kolei zaplanowane z wielką precyzją miasto, które nazywane bywa „idealnym”. Jego liczne zabytki od 10 lat widnieją na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Co wg Was najlepiej zobaczyć na Lubelszczyźnie? Wypowiedzcie się w komentarzu!

Michał Osienkiewicz

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wygładzić twarz w Photoshopie?

Powszechnie twierdzi się, że era cyfrowa jest czasem manipulacji i przekłamań obrazu, że wszystko jest możliwe dzięki zaawansowanym programom graficznym. Jest w tym wiele racji. Chyba nie ma dzisiaj zdjęcia reklamowego, które nie byłoby retuszowane, ale przecież fotografię poddawano przeróbką od czasów powstania tego medium. Wystarczy przejrzeć negatywy wielkich mistrzów swojej epoki.

Jak oszczędzać na połączeniach mając dwa numery?

Coraz więcej klientów operatorów komórkowych docenia możliwość posiadania dwóch numerów telefonów komórkowych, dzięki czemu można znacząco obniżyć miesięczne koszty użytkowania telefonu.

Zobacz też

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – objawy, leczenie

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek jest jednym z typów zakażeń układu moczowego. O zakażeniach tego układu mówi się wówczas, gdy bakterie, wirusy, chlamydie, grzyby znajdują się w obrębie układu moczowego - tam, gdzie u zdrowego człowieka ich nie ma.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: