Podróże Co warto zobaczyć na Lubelszczyźnie?

Co warto zobaczyć na Lubelszczyźnie?

-

Ciekawymi i cennymi zabytkami pochwalić może się Lublin. W stolicy województwa warto zobaczyć przede wszystkim Stare Miasto z fragmentami murów obronnych, Bramą Krakowską i Bramą Grodzką oraz zabytkowymi kamienicami i kościołami. Na uwagę zasługuje okazały Zamek Królewski, gotycka Kaplica św. Trójcy z freskami, katedra z barokowymi wnętrzami oraz budynek ratusza.

Już od 1944 roku działa w Lublinie Państwowe Muzeum na Majdanku, które powstało jako pierwsza taka instytucją na świecie. Nazywany potocznie „Majdankiem” KL, Lublin był drugim co do wielkości nazistowskim obozem w Europie.

Niewielki Kazimierz Dolny to miasto położone malowniczo nad Wisłą. Do najcenniejszych zabytków należy tutaj Kościół Farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, w którym znajdują się organy z początku XVII wieku, barokowy ołtarz, zabytkowe stalle i chrzcielnica. Warto wymienić również ruiny zamku, synagogę, liczne kamienice i spichlerze. W okolicach miasta rozciąga się Kazimierski Park Krajobrazowy z wąwozami lessowymi.

Z Kazimierza Dolnego niedaleko jest do Puław ze słynnym Pałacem Czartoryskich. Udostępniany częściowo turystom budynek otoczony jest parkiem krajobrazowym, w którym znajdują się liczne zabytki: Świątynia Sybilli, Dom Gotycki, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Jako miejscowość uzdrowiskowa i letniskowa słynie Nałęczów. Zobaczyć tu warto przede wszystkim Park Zdrojowy i jego liczne atrakcje: Sanatorium, Stare Łazienki, pijalnię wód, palmiarnię. Miasto znane jest również z willowej zabudowy z budynkami w stylu szwajcarskim i włoskim.

Podróżując po północnej części województwa, pominąć nie wolno Radzynia Podlaskiego z pięknym pałacem. We wnętrzach rezydencji prezentowane jest bogate wyposażenie, a z zewnątrz budynek otacza park z późnobarokową oranżerią. W Janowie Podlaskim znajduje się z kolei najstarsza polska stadnina słynąca z hodowli koni czystej krwi arabskiej.

W Chełmie odwiedzić trzeba koniecznie Podziemie Kredowe – fragment wielkiego labiryntu podziemnych korytarzy. Położony w południowej części województwa Zamość to z kolei zaplanowane z wielką precyzją miasto, które nazywane bywa „idealnym”. Jego liczne zabytki od 10 lat widnieją na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Co wg Was najlepiej zobaczyć na Lubelszczyźnie? Wypowiedzcie się w komentarzu!

Michał Osienkiewicz

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Praca na emeryturze – informacje

Od 1 stycznia 2011 roku zmieniły się zasady określające możliwość jednoczesnego pobierania emerytury oraz pracy na etacie. Aby pobierać świadczenie emerytalne, należy rozwiązać stosunek pracy.

Mleczne barfi – przepis

Barfi to indyjski słodki przysmak, spokrewniony z naszymi krówkami, podawanymi zwłaszcza z okazji święta Diwali, Święta Świateł.

Zobacz też

Squash – zasady gry

Squash, a więc dyscyplina polegająca na takim odbijaniu piłki o ścianę, by maksymalnie utrudnić jej odbiór przeciwnikowi, zdobywa sobie coraz to większą, również i w Polsce, popularność. Zasady gry są bardzo proste.

Łóżka piętrowe idealnym wyborem do pokoju dziecięcego? Podpowiadamy dlaczego

Własny pokój to raj dla każdego dziecka - prawdziwa kraina zabaw, do której może ono uciekać w beztroskich latach...

Czółenka, a może balerinki? Jakie buty Maciejka zdobędą sympatię klientów?

Co sprawia, że buty Maciejka cieszą się tak wielką popularnością? Przemawia za tym wiele czynników, jednak do najważniejszych można...

Może Cię zainteresuje: