Podróże Co warto zobaczyć na Opolszczyźnie?

Co warto zobaczyć na Opolszczyźnie?

-

Opole pochwalić może się między innymi średniowiecznymi świątyniami. Za najstarszą uchodzi Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha z X wieku. Najważniejszym kościołem jest Bazylika Katedralna, a swoim barokowym wnętrzem wyróżnia się Kościół Świętej Trójcy.

W stolicy województwa zobaczyć trzeba Rynek Starego Miasta z kamieniczkami, Wieżę Piastowską i Starą Synagogę. Atrakcją jest również gmach Dworca Głównego, który odznacza się piękną architekturą i dekoracyjną elewacją. W nazywanym „stolicą polskiej piosenki” mieście zobaczyć można także amfiteatr, który powstał w miejscu najstarszej osady słowiańskiej.

Drugim co do wielkości miastem województwa jest Kędzierzyn-Koźle. Znajdują się tu pozostałości zespołu zamkowego i umocnień twierdzy kozielskiej, która była wielkim systemem umocnień. W położonej nad Kanałem Gliwickim dzielnicy Sławęcice można przespacerować się po dawnym zespole pałacowo-parkowym oraz poznać historię obozu pracy Sławęcice, z którego zachował się między innymi budynek krematorium.

We wsi Góra Świętej Anny w miejscu dawnego kamieniołomu rozciąga się duży amfiteatr skalny o ciekawej historii. Nad okolicą góruje zespół klasztorny franciszkanów z kościołem, krużgankowym dziedzińcem i rozległą kalwarią. Podróżując po południowej części województwa, nie warto pomijać również XIII-wiecznego układu architektonicznego miasta Głuchołazy. W Paczkowie do dzisiaj zachowały się średniowieczne kamienne mury i bramy obronne. Wieś Moszna słynie z kolei z przepięknego pałacu, który składa się z 99 wież i wieżyczek oraz 365 pomieszczeń. Sprawiający wrażenie ostoi spokoju, zespół pałacu i parku jest nie tylko udostępniany turystom, ale również wykorzystywany przez Centrum Terapii Nerwic.

Brzeg pochwalić może się Zamkiem Piastów Śląskich, w którym mieści się muzeum. Olesno i Kluczbork to przede wszystkim miejsca, przez które przebiega szlak drewnianego budownictwa sakralnego. W obydwu miastach swoją architekturą wyróżniają się budynki ratusza.

Rzesze wczasowiczów, w tym także Czechów i Niemców, przyciąga Jezioro Turawskie i położone nad nim ośrodki wypoczynkowe. Można tu zrelaksować się na plaży, ale również uprawiać żeglarstwo. Miłośnicy przyrody z pewnością docenią Opolszczyznę za rezerwat Przylesie, w którym znaleźć można 200-letnie dęby i chronione gatunki roślin. Dolina Odry porośnięta jest miejscami lasami łęgowymi.

Czy macie na Opolszczyźnie swoje ulubione miejsca? Opiszcie nam je w komentarzu.

Michał Osienkiewicz

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Bułeczki drożdżowe – przepisy

Przygodę z drożdżowymi wypiekami warto zacząć od przygotowania prostych bułeczek. Ich zapach rozchodzący się w trakcie pieczenia sprawi, iż nawet największy niejadek nabierze apetytu na świeże, chrupiące i jeszcze ciepłe bułki.

Termin odliczania VAT naliczonego od usług ciągłych

Ciągłość świadczenia usług wiąże się z powtarzającym się, długotrwałym charakterem świadczeń i zobowiązań stron umowy. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku usług ciągłych? W jakim terminie można dokonać odliczenia podatku VAT? Podajemy kluczowe wskazówki.

Zobacz też

Co młodzieży daje blogowanie?

Prowadzenie bloga jet obecnie bardzo modne. W sieci internetowej powstają blogi o przeróżnej tematyce, począwszy od dzienników, wpisów z życia rodzin, po blogi tematyczne – kulinarne, modowe czy hobbystyczne. Bardzo często bloguje również młodzież, prowadząc w ten sposób swój pamiętnik, ale z odpowiedziami płynącymi z drugiej strony.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: