Opole pochwalić może się między innymi średniowiecznymi świątyniami. Za najstarszą uchodzi Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha z X wieku. Najważniejszym kościołem jest Bazylika Katedralna, a swoim barokowym wnętrzem wyróżnia się Kościół Świętej Trójcy.

W stolicy województwa zobaczyć trzeba Rynek Starego Miasta z kamieniczkami, Wieżę Piastowską i Starą Synagogę. Atrakcją jest również gmach Dworca Głównego, który odznacza się piękną architekturą i dekoracyjną elewacją. W nazywanym „stolicą polskiej piosenki” mieście zobaczyć można także amfiteatr, który powstał w miejscu najstarszej osady słowiańskiej.

Drugim co do wielkości miastem województwa jest Kędzierzyn-Koźle. Znajdują się tu pozostałości zespołu zamkowego i umocnień twierdzy kozielskiej, która była wielkim systemem umocnień. W położonej nad Kanałem Gliwickim dzielnicy Sławęcice można przespacerować się po dawnym zespole pałacowo-parkowym oraz poznać historię obozu pracy Sławęcice, z którego zachował się między innymi budynek krematorium.

We wsi Góra Świętej Anny w miejscu dawnego kamieniołomu rozciąga się duży amfiteatr skalny o ciekawej historii. Nad okolicą góruje zespół klasztorny franciszkanów z kościołem, krużgankowym dziedzińcem i rozległą kalwarią. Podróżując po południowej części województwa, nie warto pomijać również XIII-wiecznego układu architektonicznego miasta Głuchołazy. W Paczkowie do dzisiaj zachowały się średniowieczne kamienne mury i bramy obronne. Wieś Moszna słynie z kolei z przepięknego pałacu, który składa się z 99 wież i wieżyczek oraz 365 pomieszczeń. Sprawiający wrażenie ostoi spokoju, zespół pałacu i parku jest nie tylko udostępniany turystom, ale również wykorzystywany przez Centrum Terapii Nerwic.

Brzeg pochwalić może się Zamkiem Piastów Śląskich, w którym mieści się muzeum. Olesno i Kluczbork to przede wszystkim miejsca, przez które przebiega szlak drewnianego budownictwa sakralnego. W obydwu miastach swoją architekturą wyróżniają się budynki ratusza.

Rzesze wczasowiczów, w tym także Czechów i Niemców, przyciąga Jezioro Turawskie i położone nad nim ośrodki wypoczynkowe. Można tu zrelaksować się na plaży, ale również uprawiać żeglarstwo. Miłośnicy przyrody z pewnością docenią Opolszczyznę za rezerwat Przylesie, w którym znaleźć można 200-letnie dęby i chronione gatunki roślin. Dolina Odry porośnięta jest miejscami lasami łęgowymi.

Czy macie na Opolszczyźnie swoje ulubione miejsca? Opiszcie nam je w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć na Podlasiu?
Następny artykułCo warto zobaczyć w kujawsko-pomorskim?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here