Innym miastem, które warto zwiedzić jest Zwierzyniec. Znajduje się tu piękny, barokowy kościół. Do miejsc, które powinny zainteresować turystę, należą: rezydencja zarządcy ordynacji czy drewniana willa w stylu alpejskim. Nie powinno się zapominać o pomniku upamiętniającym plagę szarańczy z XIX wieku.

W malowniczo położonej wsi Guciów znajduje się grodzisko oraz prywatny skansen państwa Jachymków. Będąc tam, warto wybrać się do sąsiedniej miejscowości, czyli Bondyrza. Funkcjonuje tam muzeum partyzanckie Jana Sitka. Do unikatowych eksponatów należą rzadkie egzemplarze broni oraz ołtarz polowy Armii Kraków.

Krasnobród słynie z uzdrowiskowego charakteru (źródła solankowe). Poza tym jest nazywany roztoczańską Częstochową, ponieważ znajduje się tam słynne sanktuarium maryjne. Warto wybrać się do drewnianego spichlerza, Muzeum Sakralnego oraz Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej. Wiele osób wybiera się też do drewnianej kapliczki „Na wodzie”

W Biłgoraju znajduje się XIX-wieczny skansen o nazwie „zagroda sitarska”.

Na Roztoczu znajduje się szlak szumów, czyli wodospadów (kolor niebieski). Ma on długość 17 km. Można tam podziwiać wodospady, które zostały objęte ochroną rezerwatową (m. in. „Szumy nad Tanwią” z licznymi kaskadami i „Czartowe Pole” z szumami na rzece Sopot i ruinami starej papierni).

W Tomaszowie Lubelskim można podziwiać modrzewiowy kościół z XVIII wieku.

RoztoczeFot. sxc.hu

W Bełżcu znajdował się hitlerowski obóz śmierci. Zginęło tam kilkaset tysięcy Żydów. W tym małym miasteczku można zobaczyć także drewnianą cerkiew św. Bazylego oraz bunkry, będące pozostałością po tzw. linii Mołotowa.

W Hrebennem można podziwiać jeden z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej wschodniej Polski. Jest nim drewniana cerkiew św. Mikołaja z XVII wieku. Nie można pominąć zespołu cerkiewnego w Radrużu z XVI wieku.

Miłośnikom geologii polecam odwiedzenie Siedlisk, gdzie można zobaczyć fragmenty skamieniałych drzew z okresu mioceńskiego (sprzed 13-14 mln lat temu).

Szlaki rowerowe – m. in. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, szlak rowerowy do Florianki (płatny) oraz Krasnobrodzka Trasa Rowerowa. W Zwierzyńcu istnieje możliwość wypożyczenia rowerów w kilku wypożyczalniach.

Roztoczański Park Narodowy słynie z hodowli konika polskiego. Można go zwiedzać: pieszo ścieżkami poznawczymi (7 ścieżek poznawczych, powyżej 10 osób wymagany przewodnik posiadający licencję wystawioną przez Park, obowiązują płatne karty wstępu), pieszo szlakami turystycznymi (5 znakowanych szlaków turystycznych o łącznej długości ponad 34 km, dodatkowe 2 w otulinie parku, ogólnodostępne i bezpłatne), rowerem (szlak rowerowy do Florianki, obowiązują karty wstępu), zaprzęgiem konnym wokół Parku (po wcześniejszym uzgodnieniu wynajęcia zaprzęgu w Dyrekcji Parku lub z inną osobą, tylko po drodze do Florianki na odcinku do „Malowanego Mostu” oraz ogólnodostępne drogi przecinające Park), samochodem drogami publicznymi (około 56 km, ogólnie dostępnych dróg, na terenie Parku obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju) oraz kajakiem (tylko na rzekach Wieprz i Tanew).

Frampol natomiast to jedno z najmniejszych miast Polski. Można tam zobaczyć nietypowy układ urbanistyczny. W centrum znajduje się rynek, a wokół niego biegną równoległe do jego boków ulice.

Uwaga!

Oprócz tego na Roztoczu funkcjonują: Krasnobrodzki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Lasy Janowskie, Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Południoworoztoczański Park Krajobrazowy oraz Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Przemyślu?
Następny artykułKomu przysługuje wcześniejsza emerytura?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here