Wspaniałe stwory Wyspy Galapagos. Dziwne stworzenia, gatunki, które swe korzenie mają w epokach sprzed tysięcy lat od zawsze fascynowały biologów i poetów. Na oddzielonej od lądu, na wodach terytorialnych Ekwadoru wyspie, ewolucja stworzyła wspaniałe, endemiczne stwory, czyli gigantyczne żółwie i iguany morskie, na podstawie obserwacji których Karol Darwin przedstawił swą teorię ewolucji.

Jezioro Titicaca przywołuje duchowy spokój, dotykając chmur na wysokości 3,820 m, ze swą niezwykłą ciemną, błękitną wodą. To największe słodkowodne jezioro Ameryki Południowej, leży na granicy Boliwii i Peru i może pochwalić się kilkoma wspaniałymi wyspami, takimi jak „Pływająca Wyspa” i „Wyspa Słońca”.

Patagonia jest bez wątpienia jednym z najbardziej fascynujących miejsc świata. Obejmuje ona zarówno południe Argentyny i Chile. Nazwa Patagonia oznacza „Krainę Wielkiej Stopy”. Legendy mówią, że jej odkrywca Ferdinand Magellan i jego załoga zobaczyli plemienia gigantów z dużymi stopami. To raj dla odważnych turystów, którzy mają ochotę na obserwowanie wielorybów w Puerto Madryn czy zwiedzanie Ushuaia (najdalej na południe wysuniętego miasto świata) lub wędrówki w Torres del Paine – genialnym parku narodowym, gdzie zobaczyć można kondory, lamy, psy dingo, pantery czy przyjemne zwierzątko zorro – liska z wielkimi uszami.

Machu Picchu, zaginione miasto Inków, to mistyczne, święte miejsce. Ruiny są jednymi z najbardziej tajemniczych i pięknych ruin na świecie. Odkryte 24 lipca 1911 roku przez archeologa Uniwersytety w Yale: Hirama Binghama, Machu Picchu („stary szczyt”, co oznacza w języku keczua, języku używanym przez Inków) była uważana za ostoję do przygotowania kapłanek i narzeczonych dla szlachty Inków. Znalezienie dowodów na składanie przez ten amerykański lud ofiar z ludzi swym słonecznym bóstwo dodatkowo podkręciło atmosferę tajemniczości i dramatyczności tego odległego zakątka zagubionego gdzieś w peruwiańskich Andach. Okolice Machu Picchu to również wspaniałe tereny trekkingowe, wiele interesujących tras wiedzie po dolinach i okolicznych szczytach. Do samych ruin dotrzeć można pociągiem, jednak najciekawsze będzie dostanie się tam po kilku dniach wędrówki, podziwiając głębokie jeziora i turkusowe niebo kontrastujące z zielenią górskiej roślinności.

GalapagosFot. sxc.hu

Salar de Uyuni, w Boliwii to na pewno największy sekret, jaki skrywa Ameryka Południowa. Jest to największy solny, płaski zbiornik na świecie, rozpościerający swe zaskakujące formy i jeziora solna na przestrzeni 10,500 km2. Piękna Wyspa Ryb (Isla Pescada) wspaniale kontrastuje z bielą słonego jeziora. „Salar” położony jest na pustyni Atacama, gdzie zanotowano najwyższą temperaturę na świecie, w pobliżu granicy z Chile. Jego znakiem rozpoznawczym są gejzery, czerwone i zielone jeziora, gorące źródła i spokój, którego nikt tu nigdy nie mąci z szacunku dla potęgi natury.

Rio de Janeiro w Brazylii daje możliwość poznania prawdziwej południowo-amerykańskiej kultury miejskiej. Wiecznie tętniące życiem miasto, gdzie można udać się na lekcję tanga argentyńskiego, jednego z najbardziej zmysłowych tańców świata lub na wyśmienity, soczysty stek rozpływający się w ustach. Warto oczywiście przyjechać na sławny karnawał, jednak koniecznie trzeba liczyć się z olbrzymią ilością odwiedzających wtedy miasto turystów.

Chcielibyście wybrać się do Ameryki Południowej? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Azji?
Następny artykułCo warto zobaczyć w Ameryce Północnej?

Dagmara Ikiert - tegoroczna, inszallah (czyli jeśli Allah pozwoli :), absolwentka Studiów Arabistycznych i Muzułmańskich Uniwersytetu w Bordeaux. Dumna posiadaczka Licencjatu Kulturoznawstwa Bliskowschodniego UJ. Pasjonatka kultury arabsko-muzułmańskiej i afrykańskiej. Od kilku lat licencjonowany pilot wycieczek i rezydent. Od pół roku mieszka w Maroku realizując największe życiowe marzenie - przeprowadzki do kraju arabskiego. Współpracuje z poznańskim biurem podróży Maroko Travel oraz zajmuje się organizacja niekomercyjnych wyjazdów na marokańską Saharę.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Podróże od zawsze kochałam, marzyłam o nich i nie ma chyba na świecie takiego miejsca, w które nie chciałabym pojechać. Odkrywanie nowych kultur i zwyczajów, daleko od standardowych programów biur podróży, jest tym, czym chciałabym się dzielić ze wszystkimi.

W swojej pracy pilota oraz redaktora staram się walczyć ze stereotypami oraz niewiedzą dotyczącą podróżowania i krajów muzułmańskich. Pisuję teksty do magazynu pokładowego linii lotniczych Yes Airways, redagowałam artykuły na portalu TwojaEuropa.pl, dopinam publikację prac na temat Maroka w magazynie podróżniczym „Dookoła Świata” oraz „Świat, Podróże, Kultura”

Projekt naszego specjalisty: www.excursionsdesert.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here