Podróże Co warto zobaczyć w Beskidzie Żywieckim?

Co warto zobaczyć w Beskidzie Żywieckim?

-

Na terenie Beskidu Żywieckiego funkcjonują Żywiecki Park Krajobrazowy oraz Babiogórski Park Narodowy. Wyróżniamy tutaj pasma Pilska, Babiej Góry, Wielkiej Raczy oraz Żeleźnicy. Najwyższym szczytem jest Babia Góra. Utworzono następujące rezerwaty przyrody: „Oszast”, „Pilsko”, „Pięć Kopców”, „Pod Rysianką”, „Romanka”, „Śrubita”, „Butorza”, „Dziobaki”, „Gawroniec” i „Muncioł”. Można także skorzystać z kilku ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych. Powstały, m. in. na masywie Raczy Wielkiej, w Ujsołach czy na wzgórzu Grojec. Utworzono także jedna przyrodniczą trasę rowerową (Pawel Mała – Węgierska Górka). Jednym z najbardziej znanych pomników przyrody nieożywionej na tym terenie jest wodospad w Sopotni Wielkiej. Ma on aż 10 metrów wysokości i jest zaliczany do najwyższych w Beskidach.

Największym miastem Beskidu jest Żywiec – warto zobaczyć tam Stary Zamek z przełomu XIV/XV wieku, zabytkowy park z XVIII wieku, kościół św. Krzyża z XIV wieku i konkatedrę pw. Narodzenia NMP z XV wieku. Niezwykle ciekawą ofertę przygotował dla zwiedzających żywiecki browar. Powstało tam muzeum z interesującą ekspozycją. Ciekawostką są dwie karczmy: Stary Rzym w Suchej Beskidzkiej i stara karczma w Jeleśni. Osoby zainteresowane zwiedzaniem drewnianych kościółków powinny wybrać się do Milówki, Juszczyna, Gilowic czy Węgierskiej Górki. W wielu miejscowościach można zwiedzać lokalne izby regionalne, m. in. w Jeleśni, Milówce czy Zawoi. Ta ostania miejscowością jest najdłuższą wsią w Polsce. Ma długość aż 18 km.

Będąc w Węgierskiej Górce obowiązkowo trzeba zobaczyć Aleję Zbójników. To sześć drewnianych rzeźb, mają od 4,5 do 5 metrów wysokości.

Uwaga!

Nad Jeziorem Żywieckim można wypocząć, opalając się lub uprawiając wodne dyscypliny sportu. Jedną z atrakcji jest rejs statkiem wycieczkowym po tym zaporowym zbiorniku.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

Małgorzata Łyczak

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Trening na atlasie do ćwiczeń

Atlas treningowy jest sprzętem przeznaczonym do wielostronnego rozwoju muskulatury. Dzięki sprzętowi tego typu możliwy jest trening w zasadzie wszystkich grup mięśniowych.

Świąteczne oferty kredytowe banków

Kredyt na święta jest takim samym produktem marketingowym jak choćby czekolada z dorysowanym Mikołajem na opakowaniu. Ma zachęcić do kupienia, wydać się towarem (usługą) stworzonym specjalnie na ten cel i na tą wyjątkową chwilę. Co za tym idzie może być niepełnowartościowym produktem, ale przecież niekoniecznie.

Zobacz też

Ciasto drożdżowe z rabarbarem – przepis

Rabarbar z natury jest rośliną o kwaśnym smaku, ale kiedy przychodzi na niego pora, króluje w kuchni w postaci dżemów, musów, kompotów i konfitur. Ze względu na swoją kwaskowatość jest często mieszany ze słodszymi owocami i zapiekany w postaci crumble. Świetnie smakuje w drożdżowym cieście polanym lukrem.

Grill jako świetna forma wspólnego spędzania czasu

Kiedy temperatury powietrza zaczynają się znacznie zwiększać po zimowym okresie, Polacy uwielbiają grillować. Posiłki grillowe co prawda nie należą...

Maseczki ochronne – obowiązkowy atrybut pracownika!

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne. Nie dość, że pozwala na wydajne i sprawne wykonywanie obowiązków, to podnosi...

Może Cię zainteresuje: