Na terenie Beskidu Żywieckiego funkcjonują Żywiecki Park Krajobrazowy oraz Babiogórski Park Narodowy. Wyróżniamy tutaj pasma Pilska, Babiej Góry, Wielkiej Raczy oraz Żeleźnicy. Najwyższym szczytem jest Babia Góra. Utworzono następujące rezerwaty przyrody: „Oszast”, „Pilsko”, „Pięć Kopców”, „Pod Rysianką”, „Romanka”, „Śrubita”, „Butorza”, „Dziobaki”, „Gawroniec” i „Muncioł”. Można także skorzystać z kilku ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych. Powstały, m. in. na masywie Raczy Wielkiej, w Ujsołach czy na wzgórzu Grojec. Utworzono także jedna przyrodniczą trasę rowerową (Pawel Mała – Węgierska Górka). Jednym z najbardziej znanych pomników przyrody nieożywionej na tym terenie jest wodospad w Sopotni Wielkiej. Ma on aż 10 metrów wysokości i jest zaliczany do najwyższych w Beskidach.

Największym miastem Beskidu jest Żywiec – warto zobaczyć tam Stary Zamek z przełomu XIV/XV wieku, zabytkowy park z XVIII wieku, kościół św. Krzyża z XIV wieku i konkatedrę pw. Narodzenia NMP z XV wieku. Niezwykle ciekawą ofertę przygotował dla zwiedzających żywiecki browar. Powstało tam muzeum z interesującą ekspozycją. Ciekawostką są dwie karczmy: Stary Rzym w Suchej Beskidzkiej i stara karczma w Jeleśni. Osoby zainteresowane zwiedzaniem drewnianych kościółków powinny wybrać się do Milówki, Juszczyna, Gilowic czy Węgierskiej Górki. W wielu miejscowościach można zwiedzać lokalne izby regionalne, m. in. w Jeleśni, Milówce czy Zawoi. Ta ostania miejscowością jest najdłuższą wsią w Polsce. Ma długość aż 18 km.

Będąc w Węgierskiej Górce obowiązkowo trzeba zobaczyć Aleję Zbójników. To sześć drewnianych rzeźb, mają od 4,5 do 5 metrów wysokości.

Uwaga!

Nad Jeziorem Żywieckim można wypocząć, opalając się lub uprawiając wodne dyscypliny sportu. Jedną z atrakcji jest rejs statkiem wycieczkowym po tym zaporowym zbiorniku.

Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Pszczynie?
Następny artykułBeskid Żywiecki – atrakcje turystyczne

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here