Podróże Co warto zobaczyć w Czechach?

Co warto zobaczyć w Czechach?

-

Zaledwie 130 kilometrów dzieli polską granicę od Pragi – czeskiej stolicy, która uznawana jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Europy. Warto przede wszystkim przyjrzeć się jej zabytkowemu centrum, które od blisko 20 lat figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Droga Królewska to dawny trakt koronacyjny, który dzisiaj należy do najpopularniejszych deptaków, otoczony jest wieloma zabytkami. Nad miastem górują Hradczany, czyli kompleks budynków z Zamkiem Królewskim, Starym Pałacem Królewskim oraz piękną Katedrą św. Wita. Pominąć nie można urokliwej Złotej Uliczki z kolorowymi domkami, w których swoje dzieła tworzyli pisarze i poeci. Przyjrzeć trzeba się Rynkowi Starego Miasta, gdzie występują często artyści uliczni oraz tętniącemu życiem Placowi Wacława. Obowiązkowy punkt wycieczki to również spacer zabytkowym Mostem Karola.

W położonej na zachodzie kraju Kotlinie Czerskiej znajduje się Pilzno (Plzen). Znane jako ojczyzna piwa Pilzner, miasto dysponuje gotyckim klasztorem i kościołem z XIV wieku oraz renesansowym ratuszem i mieszczańskimi kamieniczkami. Tutaj stoi też ogromna, trzecia co do wielkości na świecie, synagoga.


Potężna cerkiew to z kolei jedna z atrakcji pobliskich Karlowych Warów (Karlovy Vary). W tym pięćdziesięciotysięcznym miasteczku znajduje się jedno z wielu w regionie uzdrowisk. Nie tylko leczniczy pobyt, ale nawet zwykły spacer parkiem, wśród zdrojowej architektury, pomoże ukoić skołatane nerwy.

W Czeskich Budziejowicach (Ceske Budejovice), na południu kraju, zachował się średniowieczny układ urbanistyczny. Warto zobaczyć zabytkowy rynek z ratuszem oraz pochodzącą z XIII wieku Katedrę św. Mikołaja z dzwonnicą nazywaną Czarną Wieżą. W nieodległej od miasta Kotlinie Trzebińskiej znajdują się setki stawów rybnych, które służą nie tylko wędkarzom, ale również miłośnikom sportów wodnych.

Północne rejony kraju to przede wszystkim piękna przyroda. Park Narodowy Czeska Szwajcaria to kraina niezwykłych formacji skalnych: bram, baszt, iglic, tarasów i wąwozów. Bardziej znany wśród turystów jest Czeski Raj, który oprócz skalnych miast, dysponuje doskonałymi szlakami pieszymi i rowerowymi oraz miejscami wymarzonymi do wspinaczki.

Większość obszaru wschodnich Czech zajmują dwie krainy historyczne: Morawy i Śląsk Czeski. Brno to drugie co do wielkości miasto kraju, pełne gotyckich i renesansowych kościołów, pałaców i dwóch budynków ratusza. Na charakterystyczną panoramę miasta składają się dwa wzniesienia z katedrą i barokową twierdzą. Kierując się na północ od Brna, dojechać można do Morawskiego Krasu, w którym znajduje się czterysta jaskiń (tylko cztery udostępniane turystom), wąwóz i podziemna rzeka.

Na wschodzie kraju warto zobaczyć też Ołomuniec z pięknym starym miastem i odbywającymi się co roku wystawami kwiatów z całej Europy.

Co najbardziej ciekawi Was w kraju naszych sąsiadów? Wypowiedzcie się!

Michał Osienkiewicz

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wezwanie do zapłaty – co robić?

Wezwanie do zapłaty w postaci wyroku nakazowego znalezionego w naszej skrzynce pocztowej rodzi poważne konsekwencje prawne. Taki nakaz jest już samodzielnym tytułem egzekucyjnym, zaś po wszczęciu na jego podstawie egzekucji niewiele można już zrobić. Z kolei, gdy znalezione przez nas pismo ma raczej charakter prywatny należy przygotować się, że nadawca listu przygotowuje się już do wszczęcia przeciwko nam postępowania cywilnego o zapłatę.

Zielona herbata – właściwości, działanie

Zalety picia zielonej herbaty są niemal mityczne. Polecana jest nie tylko dla osób, które stosują diety, lecz także dla przeciętnych śmiertelników, którzy niewiele dbają o to, co jedzą i piją.

Zobacz też

Jak wybrać motocykl?

Zakup motocykla jest zadaniem podobnie trudnym jak zakup samochodu. Nie inaczej niż w przypadku auta stajemy przed szeroki wachlarzem możliwości. Aby dobrze wybrać należy do zakupu motocykla podejść dobrze przygotowanym.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: