Podróże Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Co warto zobaczyć w Zakopanem?

-

Jeśli chodzi o obiekty sakralne, to na pewno warto zwiedzić dwie drewniane świątynie: kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej oraz kościół św. Klemensa z połowy XIX wieku (ulica Kościeliska) oraz drugi z początku XVIII wieku. Można także przyjrzeć się neogotyckiemu kościołowi pw. Świętej Rodziny na Krupówkach (jedna z kaplic została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza). Nie należy zapomnieć o dwóch kaplicach. Pierwsza z nich została wzniesiona w 1800 roku przez Pawła Gąsienicę. Natomiast drugą, która znajduje się w Jaszczurówce, zbudowano na początku XX wieku. Autorem tego projektu był wspomniany wcześniej Stanisław Witkiewicz.

ZakopaneFot. sxc.hu

Na Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku znajdują się groby sławnych artystów czy taterników, których życie i twórczość były związane z tym miastem i górami (Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Władysław Orkan czy Kornel Makuszyński).

Miasto Zakopane to przede wszystkim słynny styl zakopiański. Tą architekturę można podziwiać, przyglądając się lub zwiedzając budynki, wybudowane zgodnie z tym nurtem. Wiele z nich pełni funkcję siedzib placówek muzealnych czy siedzib galerii. Kilka zakopiańskich budynków zostało wykonanych według projektów Stanisława Witkiewicza. Są to willa Koliba, willa pod Jedlami (należały do rodziny Pawlikowskich) czy willa Oksza. Z osobą Karola Szymanowskiego związane są willa Atma i willa Limba.

Z innych miejsc wartych zobaczenia należy wymienić willę „Witkiewiczówka” z początku XX wieku, drewnianą chatę Sabały z pierwszej połowy XIX wieku, willę Bajka, Czerwony Dwór, Dwór Tatrzański, willę Harenda, willę Kasprowy Wierch, Księżówkę, willę Lutnia czy Morskie Oko (jeden z najstarszych hoteli w mieście). Każde z tych miejsc ma ciekawy „życiorys”, któremu warto się bliżej przyjrzeć. Oczywiście, zabytkiem samym w sobie jest ulica Kościeliska. To jedna z najstarszych ulic miasta i spacerując nią można podziwiać perełki zakopiańskiego stylu.

Uwaga!

W Zakopanem można odwiedzić placówki muzealne. Są to: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba”, Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich, Muzeum Przyrodnicze TPN, zespół dworsko-parkowy w Kuźnicach, chałupa Sabały, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Jana Kasprowicza, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, Muzeum Pod Kuźniczym Młotem (Galeria Zakopanego i Tatr), Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”, Muzeum Walki i Męczeństwa „Więzienie hitlerowskie” oraz Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów.

Czy byliście kiedyś w Zakopanem? Co w tym mieście urzekło Was najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.

Małgorzata Łyczak

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Muzykoterapia – informacje

Muzyka to wspaniałe zjawisko. Dzięki niej potrafimy wyrażać nasze emocje, rozładować gromadzące się napięcie, zrozumieć innych, przełamać kulturowe i społeczne bariery. O niej mówi się, że łagodzi obyczaje. Jaki zatem wpływ ma na nasze zdrowie?

Jak piłować paznokcie żelowe?

Zarówno w metodzie żelowej, jak i akrylowej etapy piłowania paznokci, by nadać im odpowiedni kształt są praktycznie takie same. W metodzie żelowej łatwiej nam pracować pilnikiem, gdyż masa żelowa nie jest taka twarda jak akryl.

Zobacz też

Wniosek o podwyższenie kwoty kredytu

Po podpisaniu jakiejkolwiek umowy kredytowej zdarzają się sytuacje, iż klienci wracają do banku i proszą o dobranie dodatkowej kwoty ponieważ wypłacona suma pożyczki okazała się niewystarczająca.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: