Jeśli chodzi o obiekty sakralne, to na pewno warto zwiedzić dwie drewniane świątynie: kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej oraz kościół św. Klemensa z połowy XIX wieku (ulica Kościeliska) oraz drugi z początku XVIII wieku. Można także przyjrzeć się neogotyckiemu kościołowi pw. Świętej Rodziny na Krupówkach (jedna z kaplic została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza). Nie należy zapomnieć o dwóch kaplicach. Pierwsza z nich została wzniesiona w 1800 roku przez Pawła Gąsienicę. Natomiast drugą, która znajduje się w Jaszczurówce, zbudowano na początku XX wieku. Autorem tego projektu był wspomniany wcześniej Stanisław Witkiewicz.

Na Starym Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku znajdują się groby sławnych artystów czy taterników, których życie i twórczość były związane z tym miastem i górami (Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Władysław Orkan czy Kornel Makuszyński).
Miasto Zakopane to przede wszystkim słynny styl zakopiański. Tą architekturę można podziwiać, przyglądając się lub zwiedzając budynki, wybudowane zgodnie z tym nurtem. Wiele z nich pełni funkcję siedzib placówek muzealnych czy siedzib galerii. Kilka zakopiańskich budynków zostało wykonanych według projektów Stanisława Witkiewicza. Są to willa Koliba, willa pod Jedlami (należały do rodziny Pawlikowskich) czy willa Oksza. Z osobą Karola Szymanowskiego związane są willa Atma i willa Limba.
Z innych miejsc wartych zobaczenia należy wymienić willę „Witkiewiczówka” z początku XX wieku, drewnianą chatę Sabały z pierwszej połowy XIX wieku, willę Bajka, Czerwony Dwór, Dwór Tatrzański, willę Harenda, willę Kasprowy Wierch, Księżówkę, willę Lutnia czy Morskie Oko (jeden z najstarszych hoteli w mieście). Każde z tych miejsc ma ciekawy „życiorys”, któremu warto się bliżej przyjrzeć. Oczywiście, zabytkiem samym w sobie jest ulica Kościeliska. To jedna z najstarszych ulic miasta i spacerując nią można podziwiać perełki zakopiańskiego stylu.
Uwaga!
W Zakopanem można odwiedzić placówki muzealne. Są to: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba”, Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich, Muzeum Przyrodnicze TPN, zespół dworsko-parkowy w Kuźnicach, chałupa Sabały, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Jana Kasprowicza, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, Muzeum Pod Kuźniczym Młotem (Galeria Zakopanego i Tatr), Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”, Muzeum Walki i Męczeństwa „Więzienie hitlerowskie” oraz Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów.
Czy byliście kiedyś w Zakopanem? Co w tym mieście urzekło Was najbardziej? Dajcie znać w komentarzu.