Warto wybrać się na Winne Wzgórza, gdzie odtworzono fragment winnicy. Na jego szczycie znajduje się domek winiarza z 1818 roku, który został wkomponowany w oszklony pawilon. Jest to siedziba tutejszej Palmiarni. W niemieckim stylu wyrzeźbiony został posąg chłopca z koniem. Rzeźba ta powstała przed II wojną światową. Można ją zobaczyć, schodząc z Winnego Wzgórza.

Kaplica na Winnicy jest jednym z najstarszych obiektów w Zielonej Górze. Znajduje się obok kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Powstała ona w XIV wieku jako dowód wdzięczności mieszczan za ocalenie przed epidemią dżumy. Podobny rodowód ma kaplica na Osiedlu Pomorskim. Z tą różnicą, że została wybudowana w XVII wieku.

Z ciekawych miejsc warto zobaczyć wieżę widokową, czyli Więżę Braniborską. Ta wzniesiona w XIX wieku budowla stoi na najwyższym punkcie w mieście. Funkcjonowała tam restauracja oraz obserwatorium astronomiczne. Obecnie jest ona siedzibą Zielonogórskiego Centrum Astronomii.

Przy Placu ks. Wilhelma Pluty znajduje się kościół pw. św. Jadwigi. Jest to najstarsza świątynia w Zielonej Górze. Tuż obok świątyni można zobaczyć dawną szkołę katolicką (wybudowana w XVII wieku, przebudowana w XVIII, powiększona w XIX wieku), tzw. dawną wikarówkę z XIX wieku oraz klasycystyczny budynek z XIX wieku (obecna plebania).

Przy Placu Powstańców Wielkopolskich znajduje się kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej. Powstał w XVIII wieku jako zbór ewangelicki. Został on wykonany techniką szachulcową. Ciekawostkę stanowi fakt, że do jego budowy użyto cegieł z rozebranych murów miejskich. Wyposażenie świątyni pochodzi z XVIII wieku.

Warto przyjrzeć się budynkom przy Alei Niepodległości. Ulica ta powstała dopiero w XIX wieku, ale mieszkali tutaj najbogatsi mieszkańcy Zielonej Góry. Również przy tej Alei znajduje się eklektyczny budynek kościoła katolickiego. Został wybudowany w XIX wieku z przeznaczeniem na zbór staroluterański. Także siedzibą Muzeum Ziemi Lubuskiej jest budynek, który znajduje się przy tej ulicy. Jest to gmach wybudowany w XIX wieku.

Uwaga!

Mury obronne, którymi było otoczone miasto przetrwały do naszych czasów w stanie szczątkowym. Ich fragmenty można obejrzeć w kliku miejscach. Zainteresowanym poszukiwaniem tych śladów przeszłości polecam publikację „Zielona Góra. Spacer z przeszłością” Krzysztofa Garbacza”. Autor umieścił w niej bardzo dokładne informacje, dotyczące fragmentów murów miejskich.

Czy macie swoje ulubione miejsca w Zielonej Górze? Dajcie znać gdzie lubicie spędzać czas!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUlga prorodzinna po rozwodzie rodziców
Następny artykułJak przygotować się do wyprawy w Tatry Słowackie?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here