Oto kilka porad, które mogą się przydać turystom decydującym się na wizytę w parku:

– Najwyższym wzniesieniem jest Góra św. Anny. Jest to także nazwa znajdującej się tutaj miejscowości. Na terenie parku krajobrazowego znajdują się rezerwaty przyrodnicze „Lesisko”, „Boże Oko” i „Grafik” oraz „Biesiec”. Poza tym można wybrać się do rezerwatu geologicznego „Góra św. Anny” oraz florystycznego „Ligota Dolna”.

– Na terenie parku krajobrazowego wytyczono 5 ścieżek dydaktycznych, dzięki którym można zobaczyć największe atrakcje tego rejonu:

a) Wokół Góry Św. Anny

b) z Żyrowej do Góry św. Anny przez rezerwat „Lesisko”

c) z Góry św. Anny do Zalesia Śląskiego przez rezerwaty „Grafik” i „Boże Oko”

d) z Góry św. Anny do Ligoty Dolnej przez Żyrową

e) rezerwat geologiczny „Góra św. Anny”;

– Na terenie parku znajduje się ponad 200 zabytkowych obiektów. Do najważniejszych należą: zespół klasztorny franciszkanów w Górze św. Anny (wokół gotycko-barkowej bazyliki św. Anny znajduje się malownicza kalwaria), zespół pałacowo-parkowy w Żyrowej. W każdej z miejscowości znajdują się zabytkowe kościoły, kapliczki czy kamienne krzyże. Zabytkowe parki można oglądać w Lichyni, Wysokiej, Żyrowej, Kalinowie i Kalinowicach.

Natomiast w Leśnicy można zobaczyć młyn wodny z XVII w., XIX-wieczną zabudowę śródmieścia czy cmentarz żydowski. W Wysokiej podczas prac archeologicznych odkryto grodzisko koliste z X–XIII wieku. Znajduje się tam również wiatrak holenderski z XIX wieku.

– Niezwykle ciekawym obiektem jest amfiteatr skalny na 30 tysięcy osób. Został on wybudowany w dawnym kamieniołomie wapienia w latach 1934-38. Miał on być miejscem spotkań nazistów. Niedaleko tego miejsca znajduje się ogromnych rozmiarów rzeźba – Pomnik Czynu Powstańczego Xawrego Dunikowskiego. Wcześniej znajdowało się tutaj mauzoleum wybudowane w okresie nazizmu. Po zakończeniu II wojny zostało ono zburzone. Miłośnicy historii mogą zwiedzić Muzeum Czynu Powstańczego, gdzie można zobaczyć eksponaty związane z okresem III powstania śląskiego.

Zwiedzaliście kiedyś Górę św. Anny? Polecilibyście to miejsce na weekendową wycieczkę? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułVoIP – który wybrać?
Następny artykułJak przejść Scenario Campaign w Tekken 6?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here