Malowniczo połóżony gród w Biskupicach (choć najczęściej mówi się o nim gród w Byczynie) znajduje się nad zalewem Brzózki. Został wybudowany na wyspie, a następnie otoczony naturalną fosą. Jego powierzchnia to około 2 tys. m2. Właścicielem grodu jest Urząd Miasta w Byczynie, a użytkownikami Opolskie Bractwo Rycerskie i Šermiřsky Spolek Jesenik.

Widok grodu

fot. z archiwum grodu

Gród w Byczynie jest siedzibą Polsko-Czeskiego Centrum Szkolenia Rycerstwa. W związku z tym jest miejscem, które łączy w sobie wiele funkcji. Oprócz walorów stricte turystycznych stanowi również międzynarodowe centrum spotkań ruchu rycerskiego.

Ruch rycerski

fot. Ewa Wawoczny

Turniej rycerski

fot. Ewa Wawoczny

W środku tego obiektu znajdują się: trybuny na 350 osób, wieże strażnicze, zbrojownia, kuźnia, przymierzalnia strojów średniowiecznych, czerpalnia papieru, stajnia i zagrody ze zwierzętami, tor łuczniczy, tory do rzutów włócznią, nożem i toporem, miejsce kaźni z dybami i pręgierzem oraz wystawa narzędzi tortur. Poza tym zwiedzający mogą skorzystać ze staropolskiej karczmy z tradycyjnym jadłem, sklepu z pamiątkami czy przespać się w „gościńcu śpiącego rycerza” w pokojach stylizowanych na średniowieczne. Można zaznać takich przyjemności jak kąpiel w bali czy „odwiedzić” komnatę strachu. Istnieją także możliwości skorzystania z kajaków, rowerków wodnych, quadów i paintball.

Balia

fot. Ewa Wawoczny

Uczta

fot. Ewa Wawoczny

Zwiedzenie grodu jest bezpłatne, podobnie jak wstęp na turnieje. O kosztach finansowych można mówić w sytuacji, gdy jest to zorganizowana grupa, która zamawia dodatkowe zajęcia. Do wyboru są wtedy m.in.: tkanie, pisanie, strzelanie czy nauka tańca. Niezależnie od czasu ich, trwania cena jest stała, czyli płaci się za sam fakt odbycia warsztatów, a nie za ich długość.

Uwaga!

Do najważniejszych imprez, które odbywają się w Byczynie, należą: Otwarty Puchar Europy w Walkach Rycerskich, Międzynarodowy Turniej oraz Międzynarodowy Przegląd Zespołów Odtwórstwa Średniowiecznego.

Zwiedzaliście kiedyś gród w Byczynie? A może byliście świadkami pojedynku rycerskiego? Zachęcam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPuzzle Quest – poradnik
Następny artykułJak odblokować wszystkie zakończenia gry w Prince of Persia Warrior Within?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here