Każdy doświadczony backpacker wie, jak ważne jest posiadanie dobrego plecaka. Jeżeli podróżujesz często, musisz mieć co najmniej dwie sztuki – mały, „weekendowy” plecak o pojemności ok. 30 litrów oraz duży plecak, który pomieści rzeczy potrzebne na tydzień i więcej.

Poszukując plecaka nie traktuj jego dużych rozmiarów jako największego atutu. Pamiętaj, że przez większość podróży backpackerskiej musisz dźwigać swój dobytek na plecach. Nawet jeżeli wyjeżdżasz na dwa tygodnie, nie będziesz zabierał 14 różnych podkoszulków. Na spakowanie minimalnej ilości ubrań, które możesz uprać w trakcie podróży, miniaturowych pojemników z kosmetykami, apteczki oraz garści jedzenia i butelki wody w zupełności wystarczy plecak o pojemności 50 litrów. Jeżeli lubisz przy sobie gromadzić więcej przedmiotów – wybierz ten 80-litrowy.

Zwróć uwagę na praktyczne walory plecaka – czy zamiast jednej dużej komory ma wiele mniejszych kieszonek bocznych? Czy na jego spodzie jest dodatkowy zamek, który pomoże wydobyć rzeczy z dna bez rozpakowywania? Możliwość dobrego posegregowania rzeczy i łatwego dostępu do nich jest bardzo ważna. Dzięki temu unikniesz irytujących poszukiwań maszynki do golenia oraz kompletnie zmiętych, poplamionych szamponem do włosów ubrań.

Zwróć uwagę, czy plecak sprawdzi się w trakcie deszczu – czy jest do niego dołączony nieprzemakalny pokrowiec? Czy szwy są zabezpieczone przed przemoknięciem? Czy spód plecaka jest wzmocniony wodoodpornym materiałem? W sklepie koniecznie zapytaj o gwarancję – dobre produkty powinny być nią objęte przez co najmniej kilka lat, najlepsze – dożywotnio.

Postaraj się nie inwestować w plecak, który znasz jedynie z opisu internetowego sklepu. Jeżeli oferta w sieci jest bardziej atrakcyjna, odszukaj najpierw stacjonarny sklep, który ma dokładnie ten sam produkt w ofercie. Przymierz plecak i – jeżeli się do niego przekonasz – dopiero wówczas złóż zamówienie on-line. Pamiętaj, że nie może być żadnych elementów, które Cię uwierają lub uciskają. Plecak powinien być profilowany w ten sposób, by nie przylegać do całej powierzchni pleców – pot musi być odpowiednio odprowadzany.

Zwróć uwagę również na to, czy producent pamiętał o niezbędnych pasach (biodrowym oraz mniejszym – piersiowym), które bardzo odciążają kręgosłup. Szelki, na których będzie opierała się połowa ciężaru naszego plecaka, muszą być szerokie, miękkie i pokryte oddychającą siatką.

Czym kierujecie się wybierając plecak na podróż? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym się kierować przy wyborze zagranicznego kursu językowego?
Następny artykułJak zmotywować dziecko do nauki języka obcego?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here