Są to: Kopalnia Pomysłów, Kopalnia Zdrowia oraz Kopalnia Wiedzy. Pod hasłem „Kopalnia Zdrowia” kryje się sanatorium pod ziemią. To miejsce, gdzie można wybrać się na pobyt wypoczynkowo-rekreacyjny lub skorzystać ze specjalistycznych turnusów leczniczo-rehabilitacyjnych. Z kolei Kopalnia Wiedzy to pakiet wielu, ciekawych inicjatyw, przeznaczonych dla szkół. Są to, m. in. propozycje programów edukacyjnych, zajęcia integracyjne, zabawy okolicznościowe, spotkania ze średniowieczem, zielone szkoły, programy partnerskie czy program „Odkrywca solnych podziemi”. Dla turystów przygotowano także trasę, która znajduje się na poziomach: IV i VI. Można tam podziwiać unikatowe komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym ekspozycję historyczną oraz piękne kaplice (z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych). Kolejnym miejscem, która warto zwiedzić jest „Osada VI Oraczy”, będąca rekonstrukcję wioski z XIII wieku. W tym archeologicznym skansenie można podziwiać dawne rzemiosło oraz zobaczyć jak wyglądało życie w średniowieczu. Są tam także prowadzone zajęcia edukacyjne. Kopalnia Bochnia dysponuje także własnym hotelem.

W Kopalni Soli w Wieliczce trasa przygotowana dla turystów wynosi 2,5 km. Podczas dwugodzinnego spaceru zwiedzający podziwiają górnicze wyrobiska, komory, solne rzeźby, chodniki, pochylnie, kaplice (na czele z kaplicą Bł. Kingi), ekspozycję historyczną czy podziemne jeziorka. Warto wybrać się także do podziemnego Muzeum Żup Krakowskim. Można tam zobaczyć, m. in. jedną z największych na świecie kolekcji urządzeń górniczych. Podobnie jak w przypadku Bochni funkcjonuje tutaj uzdrowisko i hotel.

Kopalnia Soli w Kłodawie dla turystów przygotowała Podziemną Trasę Turystyczną. Zwiedzanie tego miejsca wiąże się z wysłuchaniem prelekcji, dotyczącej historii kopalni. Potem zjeżdża się windą na poziom 600 m pod powierzchnię ziemi. W trakcie przejścia ta trasą można podziwiać wyrobiska oraz sprzęt stosowany do wydobycia soli. Dreszczyku emocji może dostarczyć wizyta w Grocie Drakuli. Zwiedzanie obejmuje także podziwianie kaplicy Błogosławionej Kingi.

Uwaga!

Zwiedzanie zarówno dla grup zorganizowanych, jak i turystów indywidualnych po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Warto zaznaczyć, że zwiedzający trasę musi mieć ukończone 7 lat. Jest to także atrakcja niedostępna dla osób niepełnosprawnych. Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem.

Czy lubicie odwiedzać kopalnie? W ilu już byliście? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo zobaczyć w Krakowie? – Lasek Wolski
Następny artykułKredyt na założenie działalności

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here