– latarnia w Świnoujściu – ma wysokość 68 m i należy do najwyższych na Bałtyku. Zanim będzie można podziwiać piękne widoki, należy pokonać 300 krętych schodów. Pierwsza latarnia powstała w tym miejscu w 1805 roku, zaś jej obecny kształt pochodzi z 1857 roku. Znajduje się przy niej muzeum, w który można zobaczyć ekspozycję morską.

– latarnia Niechorze – ma wysokość 45 m i pochodzi z XIX wieku. Została uznana za zabytek kultury narodowej i wpisana do rejestru zabytków województwa szczecińskiego. Aby podziwiać widoki z tego punktu, należy pokonać aż 200 schodów.

– latarnia w Kołobrzegu – ma wysokość 26 m i tym miejscu pierwsza wieża stała już w XVII wieku. Można ją zwiedzać przez cały rok, tyle że po sezonem jest krócej otwarta;

– latarnia w Czołpinie – znajduje się pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy. Jej wysokości wynosi 25 m. Jest ona położona na wysokim wzgórzu, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego (na terenie rezerwatu przyrody). Jest jedna z najdalej położonych od ludzkich siedzib latarń. Jednak długi spacer do niej rekompensuje widok wydm, które można podziewać po wejściu na górę;

– latarnia w Jarosławcu – jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków. Znajduje się 400 m od brzegu (w centrum miejscowości) i ma wysokość ponad 30 m;

– latarnia w Gąskach – została wybudowana pod koniec XIX wieku i jest obiektem udostępnionym do zwiedzania. Ma wysokość ponad 40 m. Jeśli chodzi o jej położenie, to znajduje się 112 metrów od brzegu morskiego, niedaleko drogi z Ustronia Morskiego do Mielna. Również ten obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

Uwaga!

Warto także zwiedzić latarnie w Darłowie oraz Ustce – pierwsza z wymienionych odbiega kształtem od klasycznie postrzeganej bryły latarni. Natomiast latarnia w Ustce należy chyba do najbardziej znanych na wybrzeżu. Wzrok przykuwa jej wygląd. Składa się z ośmiokątnej wieży oraz przylegającego do niej budynku latarników. Poza tym udekorowana jest różnymi detalami takimi jak: gzymsiki czy daszki oraz okna o różnych rozmiarach.

Jakie jeszcze znacie polskie latarnie morskie? Zapraszam do udzielania się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZiemia świętokrzyska – atrakcje
Następny artykułNajsłynniejsze twierdze i fortyfikacje w Polsce

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here