Historię tego okresu oraz życie Polaków w tym czasie przybliżają:

– Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej – zostało założone przez Fundację Minionej Epoki. Celem fundacji jest zebranie oraz udostępnianie zwiedzającym eksponatów związanych z okresem w dziejach Polski obejmującym czas od 22 lipca 1944 roku do 29 grudnia 1989 r. Siedzibą Muzeum są zabudowania dawnego folwarku w Bielszowicach. W jednym z budynków przygotowano ekspozycję nazwaną Kapsułą Czasu. Można tam zobaczyć pokój rodem z PRL, gabinet I sekretarza, Izbę propagandy PRL-u lub kiosk RSW. Potem w kinie „Uciecha” (z oryginalnymi krzesłami) obejrzeć wystawę plakatów z lat pięćdziesiątych XX w. I stare postery kinowe. Wizyta w muzeum to także okazja do spaceru po Parku Pomników (z popiersiem gen. Świerczewskiego na czele). Nie wspominając, o kolekcji samochodów i motorów z tamtego okresu. W ramach działalności edukacyjnej Fundacja Minionej Epoki będzie prowadzić zajęcia warsztatowe;

PRLFot. sxc.hu

– Muzeum PRL w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Piekarach Śląskich – ciekawostkę stanowi fakt, że placówka ta działa przy szkole średniej. Pomysł jej utworzenia narodził się na lekcji WOS i zaowocował ekspozycją, którą można zwiedzać od 2007 roku. Stało się to możliwe dzięki publicznej zbiórce przedmiotów z tamtych lat. Prawdopodobnie jest to pierwsze muzeum PRL-u w Polsce. Można tam zobaczyć m.in.: bony żywnościowe, pieniądze, dokumenty (np. książeczkę autostopowicza), ordery i odznaczenia, sprzęt AGD czy przedmioty używane w domu. W przyszłości uczniowie myślą o prowadzeniu w muzeum zajęć edukacyjnych.

Uwaga!

Warto również odwiedzić jedyne w Polsce Muzeum Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Bolegorzynie oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Znajduje się tam Galeria Sztuki Socrealizmu, w której można zobaczyć jedną z największych w Polsce kolekcji dzieł sztuki z tamtego okresu.

Zwiedzaliście kiedyś którekolwiek z tych muzeów? Czy polecilibyście swoim znajomym odwiedzenie tego miejsca? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKielce – atrakcje
Następny artykułGod of War – poradnik

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here