Najstarszym kanałem w Polsce jest Kanał Jagielloński, który powstał w XV wieku. Jednocześnie uważany jest za jeden z najkrótszych. Jego długość wynosi niespełna 6 km. Najdłuższym kanałem w Polsce jest Kanał Wieprz-Krzna. Jego długość wynosi 140 km. Ten nieżeglowny obiekt znajduje się w województwie lubskim.

Do najbardziej popularnych i chyba najpiękniejszych należą dwa kanały: Augustowski oraz Elbląski.

Kanał Ostródzko-Elbląski najczęściej bywa nazywany zwany „Elbląskim”, powstał on w 1860 roku. Jest unikalny w skali system wodny, który łączy kilka mazurskich jezior z Zalewem Wiślanym. Dzięki systemowi śluz i pochylni (jest ich 5) można pokonać 100-metrową różnicę pomiędzy poziomami wody. Tej światowej klasy zabytek sztuki hydrotechnicznej otrzymał tytuł Pomnika Historii.

Długość Kanału Elbląskiego wynosi prawie 84 km. Całkowita długość kanału z odgałęzienia mi wynosi 144,3 km. Dla turystów przygotowano klika ciekawych tras. Szlaki „Statkiem po trawie” czy „Ostródzki Węzeł Wodny” są krótszymi trasami. Natomiast „Poznaj Krainę Kanału Elbląskiego” to całodobowy rejs dla wytrwałych. Oprócz tego można brać udział w rejsach spacerowych po jeziorze Drwęckim w Ostródzie. Osoby zainteresowane tą tematyka mogą odwiedzić Izbę Pamięci Kanału Elbląskiego w miejscowości Buczyniec.

Kanał Augustowski to droga wodna z XIX wieku, budowana przez 15 lat. Ten inżynieryjny fenomen techniki, którego projekt stworzył gen. Ignacy Prądzyński, łączy dorzecza Wisły i Niemna. Jego długość wynosi około 102 km, z czego 80 km znajduje się na terenie Polski. Na Kanale Augustowskim wybudowano 18 śluz. Połowa z nich znajduje się na terytorium Polski. Dla turystów przygotowano dwie trasy – to Studzieniczna oraz Rospuda. W Augustowie działa Muzeum Kanału Augustowskiego.

Warto również wspomnieć o Kanale Bydgoskim, który zaliczany jest do najstarszych w Polsce. Wybudowano go w XVIII wieku. Droga wodna liczy 52 km. Na tym odcinku znajduje się 5 pochylni i 2 śluzy. Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego ma swoją siedzibę przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy.

Czy znacie jakieś inne polskie kanały wodne? Lubicie zwiedzać takie miejsca? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMame32k 0.64 – konfiguracja
Następny artykułJak walczyć w Final Fantasy XIII?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here