– Gołubieński Ogród Botaniczny w Kaszubskim Parku Krajobrazowym – należy do jednych z najmniejszych w Polsce, ponieważ jego powierzchnia wynosi trochę więcej niż 2 ha. Nie zmienia to jednak faktu, że można tu podziwiać ponad 4 tysiące gatunków roślin, reprezentujących różne strefy klimatyczne. Około 150 gatunków należy do chronionych. Ekspozycja tego ogrodu botanicznego została podzielona na 5 działów: ekologiczny, ozdobny, arboretum, zadrzewiania oraz rośliny lecznicze. Można go zwiedzać codziennie, od 15 kwietnia – 31 października;

– Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – został założony w XVIII wieku. Można tu podziwiać, m.in. rośliny należące do grupy sagowców, storczyki, rośliny mięsożerne, epifity czy palmy. Zwiedzający mogą oglądać roślin, które są eksponowane w trzech szklarniach o nazwach: Victoria, Jubileuszowa oraz Holenderka. Przy ogrodzie działa Muzeum Ogrodu Botanicznego i Pracownia Historii Botaniki im. J. Dyakowskiej;

– Górski Ogród Botaniczny im. Mariana Raciborskiego w Zakopanem – powstał na bazie trzech alpinariów z XIX wieku. Na niewielkiej powierzchni można podziwiać 600 gatunków górskich roślin. Ogród został stworzony w sposób, który wiernie odzwierciedla piętrowy układ roślinności w Tatrach. Ogród składa się z dwóch części: dydaktycznej oraz naukowej. Można go zwiedzać od 15 maja do 30 września. Nie obowiązują bilety wstępu. W przypadku tej drugiej należy dokonać wcześniejszej rezerwacji.

– Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN w Warszawie – zwiedzający mają okazję podziwiać rośliny, które zostały podzielone na 5 kolekcji: flory Polski, roślin drzewiastych, roślin użytkowych, roślin ozdobnych, roślin tropikalnych oraz subtropikalnych. Przy obiekcie powołano Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej;

– warto również zwiedzić Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu.

Lubicie spędzać swój wolny czas w ogrodach botanicznych? Jakie do tej pory ogrody zwiedziliście? Zapraszam do wyrażania swojej opinii w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZielony Śląsk – atrakcje
Następny artykułNajciekawsze ogrody w Polsce

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here