Oto klika uwag oraz propozycji dotyczących turystki osób niepełnosprawnych:

– W Białowieskim Parku Narodowym (BPN) osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z następujących obiektów: Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku, parku pałacowego, Ośrodka Edukacji Przyrodniczej czy Punktu Informacji Turystycznej. Również nie ma problemu, jeśli chodzi o dostęp do tras. Dwa z czterech funkcjonujących szlaków uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych. W parku pałacowym przygotowano ścieżkę „Poznajemy Tajemnice Lasu”, która zawiera elementy dotykowe. Mają one na celu umożliwić jej poznawanie przez osoby niewidome;

– Muzeum Okręgowe w Sandomierzu posiada tzw. schodołaz. Jest urządzenie, które umożliwia pokonywanie schodów osobom poruszającym się na wózkach. Z kolei osoby niewidome mogą skorzystać w trakcie zwiedzania zabytkowych obiektów z tzw. Czytaka. Jest urządzenie, które odtwarza informacje w postaci zapisanych plików dźwiękowych;

– Muzeum Narodowe w Krakowie – w większości obiektów należących do tej palcówki nie ma problemu z ich udostępnianiem osobom z dysfunkcjami ruchu. Są tam urządzenia potrzebne do przemieszczania się wózków inwalidzkich (windy, pochylnie, platformy);

– Warto zauważyć, że w większości niedawno wybudowanych placówek muzealnych czy w trakcie modernizowania ich siedzib, wprowadzane są zmiany. Ich celem jest ułatwienie dostępu do tych ekspozycji. Z największymi barierami różnej natury można spotkać się w placówkach, które powstały wiele lat temu.

Uwaga!

Przybywa również hoteli oraz obiektów gastronomicznych, które są przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Niestety, za mało jest na polskim rynku firm i biur podróży, specjalizujących się organizowaniu czasu wolnego osobom z różnym dysfunkcjami. Jak wynika z raportów badających problemy osób niepełnosprawnych, spotykają się one z dwom rodzajami barier: architektonicznymi oraz informacyjnymi.

Czy znacie jakieś obiekty turystyczne przyjazne osobom niepełnosprawnym? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułThief 3 – tutorial
Następny artykułNajlepsze trasy rowerowe w Polsce

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here