Najlepszym dodatkiem do gniocchi są różnego rodzaju sosy (np. grzybowy czy serowy). Można również polać je roztopionym masłem z szałwią. Ciekawym pomysłem są gniocchi ze szpinakiem i ricottą, do przyrządzenia tego dania będą potrzebne:

Na gnocchi:

6 ziemniaków,

oliwa,

½ startej gałki muszkatołowej,

sól,

pieprz,

1 żółtko,

1 – 2 garści mąki pszennej.

Do przygotowania szpinaku:

1 opakowanie świeżego szpinaku,

1 czubata łyżka ricotty,

1 ząbek czosnku,

oliwa,

sól,

pieprz.

Ziemniaki należy umyć, posmarować oliwą i nakłuć widelcem. Następnie włożyć je do piekarnika, rozgrzanego do 220°C i piec przez godzinę. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika i odstawić, aby wystygły. Gdy będą już zimne, należy dobrze je ugnieść bądź przepuścić przez praskę, ewentualnie zmielić w maszynce. Następnie dodać startą gałkę muszkatołową, łyżkę soli, szczyptę pieprzu i żółtko. Następnie dodać trochę mąki, ciągle zagniatając, aż uzyskamy suche i elastyczne ciasto. Żeby być pewnym, że ciasto ma odpowiednią konsystencję, należy odkroić mały kawałek, uformować kulkę i wrzucić do wrzątku. Jeśli się nie rozpadło, konsystencja jest odpowiednia.

Gotowe ciasto należy podzielić na trzy równe części i na stolnicy posypanej mąką formować wałki grubości parówek, a następnie pokroić je na kawałki po 2,5 cm. Pokrojone kluseczki ułożyć na posypanym mąką talerzu i wstawić na 20 minut do lodówki. Dobrze gotować je porcjami w osolonej wodzie, po wrzuceniu do wrzątku mieszać delikatnie drewnianą łyżką, żeby nie uszkodzić klusek. Gdy wypłyną na wierzch, gotować jeszcze 4 minuty, wyjmować za pomocą łyżki cedzakowej.

Żeby przygotować szpinak, należy wlać na patelnię łyżkę oliwy i podsmażyć na niej zmiażdżony ząbek czosnku. Wrzucić szpinak, posolić i dusić pod przykryciem na małym ogniu przez ok. 10 minut. Następnie zdjąć pokrywkę i zwiększyć ogień. Gdy woda odparuje, dodać ricottę i wymieszać dokładnie ze szpinakiem, całość doprawić do smaku pieprzem.

Na przygotowane talerze, rozłożyć porcję gniocchi, a na nich położyć przygotowany szpinak. Do takiego dania pasuje świetnie białe wino.

Znacie jakiś inny przepis na gniocchi ze szpinakiem? Podzielcie się nim w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMazurek orzechowy – przepis
Następny artykułWakacyjna podróż – samochodem czy samolotem?

Zbigniew Wawer - ukończył studia o kierunku dziennikarskim. Od 2005 roku jest współwłaścicielem Kawiarni i Pizzerii "Perełka" w Mielcu, dlatego można powiedzieć, że sprawy kulinarne zna od kuchni. Jest specjalistą działu Kulinaria serwisu SPEC.PL

Nasz specjalista pisze o sobie:


Gotowanie zaraz po jedzeniu to najprzyjemniejsza rzecz w moim życiu. Jako dziecko nie znosiłem niczego poza bułką posmarowaną masłem i dżemem, ale z czasem zmieniłem podejście do różnych przysmaków. Jeszcze parę lat temu oliwki mogły dla mnie nie istnieć, a ser pleśniowy nie przechodził mi przez gardło, dzisiaj nie mogę żyć bez tych smakołyków.

Na szczęście nadal są potrawy, których jeszcze nie próbowałem, dzięki czemu mogę przeżywać tę niekończącą się, fascynującą przygodę, jaką jest odkrywanie nieznanych dotąd smaków, a później dzielenie się nimi z innymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here