Pierwsze pytanie na które warto sobie odpowiedzieć brzmi – gdzie można znaleźć najlepszego kandydata – czy wśród współpracowników w firmie, czy na zewnętrznym rynku pracy?

Do zalet rekrutacji wewnętrznej należą m. in.: oszczędność kosztów i czasu czy mniejsze ryzyko zatrudnienia nieodpowiedniej osoby. Z drugiej jednak strony wybór takiego rozwiązania może spowodować tzw. efekt domina czyli powstanie kolejnego wakatu po przejściu pracownika na nowe stanowisko. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie tej metody rekrutacji możemy przedstawić propozycję objęcia stanowiska konkretnej osobie, która byłaby naszym zdaniem najodpowiedniejsza lub rozesłać informację o wakacie np. mailem i dokonać wyboru spośród osób które się zgłoszą. Jeżeli jednak zdecydujemy się na szukanie pracownika poza firmą możemy liczyć na dużo większy wybór kandydatów oraz dopływ osób o świeżym spojrzeniu na sprawy firmy, musimy liczyć się jednak z większymi kosztami, w tym związanymi z wyszkoleniem i wdrożeniem nowej osoby.

Gdzie szukać?

W przypadku rekrutacji zewnętrznej pracownika możemy szukać za pośrednictwem:

– portali internetowych z ogłoszeniami pracodawców, które cieszą się obecnie ogromną popularnością wśród poszukujących pracę. Umieszczenie w nich ogłoszenia jest stosunkowo łatwe, do dyspozycji umieszczającego ofertę jest wiele narzędzi pomagających w utworzeniu ogłoszenia, najlepsze portale są oczywiście płatne ale gwarantują szybki napływ dużej ilości zgłoszeń;

– prasy. Prasa drukowana to nadal popularny sposób poszukiwania pracy i pracowników, ogłoszenie najkorzystniej jest zamieścić w dodatku PRACA który pojawia się w większości wysokonakładowych czasopism. W tym wypadku trzeba wziąć pod uwagę wydłużony czas całego procesu związany z cyklem wydawniczym, a także zależność kosztu ogłoszenia od jego długości;

– urzędu pracy. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość skorzystania z różnego rodzaju ulg i udogodnień dla pracodawcy z tytułu zatrudnienia osoby bezrobotnej.

Jak stworzyć profesjonalne ogłoszenie?

Kluczem do znalezienia odpowiedniego pracownika jest odpowiednio przemyślane i zredagowane ogłoszenie. Powinno składać się ono z następujących elementów:

– nazwy stanowiska;

– wymagań wobec kandydatów;

– proponowanych warunków zatrudnienia;

– informacje o sposobie i terminie składania aplikacji.

Oprócz powyższych elementów opcjonalnie w ofercie można zamieścić nazwę i opis firmy (nie wszyscy się na to decydują w obawie przed szturmem natrętnych kandydatów), oraz informacje dodatkowe np. o konieczności wyjazdów służbowych itp.

Przykład ogłoszenia:

TWOJE FINANSE SP. Z.O.O poszukują kandydata na stanowisko

MŁODSZEGO DORADCY FINANSOWEGO

Miejsce pracy: Kraków

Region: małopolskie

Opis stanowiska:

Odpowiedni kandydat powinien być osobą:

– ambitną, zdyscyplinowaną, poważnie traktującą obowiązki zawodowe;

– chcącą się rozwijać i realizować wspólnie ustalone cele współpracy;

– komunikatywną, otwartą z wysoką kulturą osobistą;

– zainteresowaną rynkiem produktów finansowych.

Wymagania:

– wykształcenie minimum średnie;

– łatwość w nawiązywaniu kontaktów;

– czynne prawo jazdy kategorii B;

– mile widziane mi.n. roczne doświadczenie na ww. stanowisku.

Oferujemy:

– elastyczny system pracy;

– wynagrodzenie, zależne od osiąganych wyników pracy;

– szkolenia umożliwiające efektywny i indywidualny rozwój;

– pełen pakiet profesjonalnych i licencjonowanych szkoleń;

– doskonalenie umiejętności zawodowych przy wsparciu najlepszych managerów.

Aplikacje (CV oraz list motywacyjny) prosimy przesyłać na adres biuro@twojefinanse.pl do dnia 15 maja br. w tytule wiadomości wpisując DORADCA

Prosimy o dopisanie następującej klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, ze zm.)”

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here