Prawo Wezwanie do zapłaty - co robić?

Wezwanie do zapłaty – co robić?

-

1. Sądowy nakaz zapłaty – co oznacza?

Znacznie ważniejszy jest nakaz zapłaty, gdyż jest on orzeczeniem sądu o mocy porównywalnej do wyroku. Jeżeli wiemy, że nie spłaciliśmy jakiegoś zobowiązania to nie można w tej kwestii wiele już zrobić. Można w ramach postępowania egzekucyjnego negocjować spłatę należności w ratach, lecz sam dług jest faktem bezspornym. Co innego, gdy nie mamy pojęcia o istnieniu jakiegoś zadłużenia, lub zostało ono spłacone.

2. Kiedy może zostać wydany nakaz zapłaty?

Nakaz zapłaty zostaje wydany w postępowaniu nakazowym lub upominawczym. Wydając nakaz zapłaty sąd wyznacza nam termin dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu na zapłacenie całej sumy wraz z kosztami postępowania.

W jakich przypadkach możemy otrzymać nakaz zapłaty?

Otóż nakaz zapłaty wydaje się w przypadku roszczeń pieniężnych, które wynikają z:
1) niezapłaconej należności w urzędzie – potwierdzonej dokumentem urzędowym,
2) zaakceptowania przez dłużnika rachunku,
3) gdy po wezwaniu dłużnika do zapłaty odesłaliśmy pisemne oświadczenie o
uznaniu tego długu,
4) żądanie zapłaty wynika z roszczenia banków – dotyczące zawartych umów kredytów, pożyczek itp. (1)
5) gdy podpisaliśmy umowę lub otrzymaliśmy fakturę do zapłacenia, a następnie nie uregulowaliśmy wpłaty
6) są to zobowiązania z weksla, czeku, warrantu lub rewersu

3. Kiedy dowiemy się na jakiej podstawie wydano przeciw nam nakaz zapłaty?

Co ważne, takie postępowania jak nakazowe czy upominawcze są postępowaniami niejawnymi, o których dowiemy się dopiero po doręczeniu nam już nakazu zapłaty orzeczonego przez sąd. Wraz z nakazem zapłaty powinno nam zostać przesłane powództwo oraz umowa będąca podstawą wydania nakazu. Nakaz zapłaty oznacza, że sąd uwierzył przedstawionej przez naszego przeciwnika fakturze czy umowie i orzekł na ich korzyść (2). Gdy tylko mamy cień podejrzenia, że ktoś usiłuje nas oszukać i wyłudzić pieniądze (mimo np. zapłacenia zobowiązania w terminie) lub gdy żądana suma nie zgadza się z treścią umowy – należy odwołać się od takiego nakazu zapłaty. Należy to także zrobić, gdy powód ma wobec nas również niezapłacone długi, wówczas można wnosić o tzw. potrącenie tych wierzytelności. Co nam daje takie odwołanie?

4. W jaki sposób wnieść odwołanie od nakazu zapłaty?

Odwołanie należy wnieść w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nam nakazu. Odwołanie w zależności od tego, w jakim postępowaniu zapadło – ma inne nazwy. W postępowaniu nakazowym będą to zarzuty od nakazu zapłaty, w postępowaniu upominawczym mamy do czynienia ze sprzeciwem od nakazu zapłaty. Zarówno zarzuty, jak i sprzeciw wnosi się na piśmie do sądu, który wydał nakaz zapłaty (3).

Jakie informacje powinno zawierać pismo pod tytułem zarzuty od nakazu zapłaty:
Czy zaskarżamy nakaz zapłaty w całości czy w części (wymienić te części, które zaskarżamy).
Przedstawiamy zarzuty, które wskazują na to, że nakaz zapłaty został wydany na błędnej podstawie – gdyż, np. należność została już zapłacona, powód nie posłużył się niewłaściwą umową, istnieją inne dokumenty, świadczące o tym, że żądanie pozwu jest bezzasadne.
Wymienić wszystkie okoliczności faktyczne i wskazać dowody na ich potwierdzenie.
Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu, wniesienie zarzutów wymaga również zachowania tej formy.

Zarzuty wniesione w taki sposób można cofnąć. Prawidłowe wniesienie zarzutów sprawi, że nakaz zapłaty straci moc, a sprawa będzie rozpatrywana w trybie zwyczajnym – na rozprawie z naszym udziałem i przeprowadzeniem dowodów. Na wniesienie zarzutów mamy 2 tygodnie czasu.

Z kolei, gdy nakaz zapłaty został wydany w postępowaniu upominawczym – nasze pismo mające spełniać rolę odwołania ustawa określa jako sprzeciw od nakazu zapłaty (4). Sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty. W sprzeciwie należy wymienić te same elementy jak te zamieszczane w zarzutach od nakazu zapłaty. „W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu razem z wezwaniem na rozprawę” (5).


Źródła:
1) Art. 485 § 1 k.p.c.
2) Art. 484 (1) § 3 k.p.c.
3) Art. 493 § 1 k.p.c.
4) Art. 503 § 1 k.p.c.
5) Art. 505 § 1 k.p.c.

Byliście w podobnej sytuacji? Co zrobiliście?

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak przygotować kotkę do sterylizacji?

Sterylizacja kotów zapobiega rosnącej stale liczbie bezdomnych zwierząt, kotki nie czują „potrzeby macierzyństwa”, a ciąża, poród i okres karmienia bardzo osłabiają organizm. Zabieg sterylizacji jest standardowym zabiegiem, po którym zostaje tylko niewielka blizna, powikłania nie są częstym zjawiskiem, jednak – jak każdy zabieg chirurgiczny – wiąże się z pewnym ryzykiem i wymaga odpowiedniego przygotowania.

Menopauza – sposoby

Bóle głowy, uderzenia gorąca, złe samopoczucie to tylko niektóre objawy, które towarzyszą klimakterium. Istnieją jednak sposoby, które pomogą w tym trudnym okresie. Jakie?

Zobacz też

Co grozi za długi w urzędzie skarbowym?

Urząd skarbowy bardzo poważnie podchodzi do kwestii niepłacenia podatków, dlatego też dłużnicy muszą spodziewać się wysokich kar i rozpoczęcia egzekucji długów.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: