Prawo Co grozi pracodawcy, pracownikowi za brak szkolenia BHP?

Co grozi pracodawcy, pracownikowi za brak szkolenia BHP?

-

Jednym z obowiązków pracodawcy jest przeprowadzenie szkolenia BHP (bezpieczeństwa i higieny pracy) dla wszystkich pracowników. Szkolenie takie powinno się odbyć, zanim jeszcze pracownik zostanie dopuszczony do pracy. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku pracodawcy grożą kary.

Mandat Inspekcji Pracy

Zgodnie z kodeksem pracy firmie, która nie przestrzega przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy (w tym obowiązku przeszkolenia pracowników), grozi grzywna w wysokości od 1000 aż do 30 000 złotych.

Nieprawidłowości związane ze szkoleniami BHP można podzielić na trzy grupy:
a. brak przeprowadzenia szkoleń wstępnych
b. niedotrzymanie terminów szkoleń okresowych
c. brak dokumentacji związanej z przeprowadzonym szkoleniem

Wszystkie powyższe nieprawidłowości prowadzą do nałożenia mandatu w wysokości kilku tysięcy złotych, ponieważ brak przeprowadzenia szkoleń BHP jest uznawany za wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Kara rośnie z czasem

Jeśli mimo mandatu dana firma nadal narusza obowiązek przeprowadzenia terminowych szkoleń BHP, druga kara w przeciągu 2 lat od pierwszego mandatu wzrośnie do 5000 złotych.

Ważne jest zdrowie i życie

Brak rzetelnie prowadzonych szkoleń BHP może skutkować nie tylko karą finansową dla pracodawcy. Inny rodzaj konsekwencji jest dalece gorszy, wiąże się bowiem ze zwiększonym ryzykiem wypadku ze strony pracownika, który oprócz wpływu na zdrowie i życiw może mieć również ogromny wpływ na finanse firmy (w postaci kar i odszkodowań).

Czy w firmie, w której pracujesz, szkolenia BHP przeprowadzane są w sposób rzetelny i terminowy? Czy uważasz, że wiedza przekazana w trakcie szkoleń pozwala Ci na zwiększenie bezpieczeństwa pracy?

1 KOMENTARZ

  1. Nie wiem jak można praocwnikom nie zrobic szkoelnia BHP? maskara… tak powiem!

    ja u siebie w firmie czynie z tego podstawę ! Z reszta ja mam fajnych pracowników uwielbiaja chodzic na szkolenia, zawse pytaja sie czy bedzie jakas atrakcja, a a ja ostatnio zmaówiłam Perfect Servie czyli taki mobilny bar kawowy i wszyscy byli bardzo zadowoleni!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak bandażować dłoń?

Dłoń możemy zabandażować wykonując opatrunek kłosowy wstępujący pełny, opatrunek kłosowy zstępujący niepełny i przy pomocy chusty trójkątnej.

Jak zrobić lampę ze sznurka?

Wyposażenie mieszkania przy ograniczonym budżecie może być trudne, ale nie jest niemożliwe. Wykonane ręcznie przedmioty są oryginalne i nie obciążają zbytnio naszych kieszeni. Lampa to często spory wydatek, ale poniższa instrukcja udowodni, że wcale nie musi tak być.

Zobacz też

Łamliwe paznokcie – jak je wyleczyć?

Wygląd paznokci może nam wiele powiedzieć o nas. Nie tylko o wieku i stanie zdrowia, ale również trybie życia czy wykonywanej pracy. Często nasz stan zdrowia i przebyte choroby mają wpływ, oczywiście negatywny na zaburzenia wzrostu paznokci czy też ich zniekształcenia.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: