Prawo Co grozi za brak dziennika budowy, tablicy informacyjnej na...

Co grozi za brak dziennika budowy, tablicy informacyjnej na budowie?

-

Dziennik budowy jest bardzo ważnym dokumentem, w którym zamieszczane są informacje dotyczące przebiegu robót budowlanych i związanych z nimi okoliczności. Poszczególne wpisy w dzienniku budowy są dokonywane przez sprecyzowane kategorie osób – jest to m.in. inwestor, projektant, kierownik budowy, geodeta, a także przedstawiciele organów kontrolnych, w tym m.in. organu nadzoru budowlanego.

Za prowadzenie całego dziennika budowy odpowiedzialny jest kierownik budowy, który ma także obowiązek umieścić na budowie tablicę informacyjną oraz odpowiednio zabezpieczyć teren budowy.

Żeby po zakończeniu budowy uzyskać zgodę na użytkowanie budynku, inwestor musi przekazać oryginał dziennika budowy do organu nadzoru budowlanego.

Prawo budowlane a brak dziennika budowy

Jeśli inwestor z jakichś względów nie dysponuje dziennikiem budowy, przeprowadza się postępowanie dowodowe, które niejako zastępuje dane zawarte w dzienniku budowy.

Jednocześnie przeprowadza się postępowanie wyjaśniające, które ma stwierdzić o przyczynach braku dziennika budowy. Na jego podstawie można orzec, czy doszło do niedopełnienia przez kierownika budowy obowiązku związanego z gromadzeniem odpowiedniej dokumentacji. Inspektor nadzoru budowlanego w przypadku braku dziennika budowy może ukarać kierownika budowy mandatem karnym o wysokości do 500 złotych. Podobny mandat nadzór budowlany może wystawić, jeśli kierownik budowy nie dopilnował obowiązku umieszczenia tablicy informacyjnej na budowie.

Zniszczenie dziennika budowy

W sytuacji zniszczenia dziennika budowy należy zwrócić uwagę na zagrożenie odpowiedzialnością karną. Jest to związane z art. 276 kodeksu karnego, zgodnie z którym osoba, która uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności do 2 lat.

Czy Twoim zdaniem ewentualna kara finansowa dla kierownika budowy za brak dziennika budowy jest odpowiednia?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Quake Live – tutorial

Jeśli chcesz zagrać w Quake'a Live na swoim komputerze, przeczytaj poniższy tutorial. Dowiesz się, jak szybko i sprawnie cieszyć się rozgrywką z przyjaciółmi.

Pielęgnacja szyi – informacje

Szyja jest tą częścią ciała, o której często zapominamy podczas robienia makijażu czy w trakcie domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Skóra na szyi jest bardzo cienka i posiada ograniczone możliwości nawilżania się, co zwiększa jej podatność na powstawanie zmarszczek. Warto o tym pamiętać podczas doboru kremu nawilżającego do twarzy. Najlepiej, żeby zawierał on składniki poprawiające elastyczność skóry, przede wszystkim witaminy A, C i E oraz koenzym Q 10.

Zobacz też

Syndrom oszusta – co to jest, na czym polega, objawy

Impostor syndrome to z ang. „syndrom oszusta”. Osobom na niego cierpiącym wydaje się, że wszelkie sukcesy przez nie odnoszone są zasługą ich oszustwa, a nie zdolności i wiedzy. Cały czas obawiają się, że ktoś odkryje ich kłamstewko co doprowadzi w efekcie do kompromitacji. Najczęściej ofiarami syndromu impostera są kobiety.

Meble ogrodowe nie tylko do ogrodu

Przyjemność płynąca ze spożywania posiłków na świeżym powietrzu jest oczywista. Ożywcze śniadania w promieniach wschodzącego słońca dodają animuszu i...

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Maroka?

Maroko to popularny cel turystycznych wyjazdów. Północno-zachodnia część Afryki zachwyca orientalnym klimatem, błękitnymi falami Oceanu Atlantyckiego oraz pustynnymi terenami...

Może Cię zainteresuje: