Prawo Co grozi za brak dziennika budowy, tablicy informacyjnej na...

Co grozi za brak dziennika budowy, tablicy informacyjnej na budowie?

-

Dziennik budowy jest bardzo ważnym dokumentem, w którym zamieszczane są informacje dotyczące przebiegu robót budowlanych i związanych z nimi okoliczności. Poszczególne wpisy w dzienniku budowy są dokonywane przez sprecyzowane kategorie osób – jest to m.in. inwestor, projektant, kierownik budowy, geodeta, a także przedstawiciele organów kontrolnych, w tym m.in. organu nadzoru budowlanego.

Za prowadzenie całego dziennika budowy odpowiedzialny jest kierownik budowy, który ma także obowiązek umieścić na budowie tablicę informacyjną oraz odpowiednio zabezpieczyć teren budowy.

Żeby po zakończeniu budowy uzyskać zgodę na użytkowanie budynku, inwestor musi przekazać oryginał dziennika budowy do organu nadzoru budowlanego.

Prawo budowlane a brak dziennika budowy

Jeśli inwestor z jakichś względów nie dysponuje dziennikiem budowy, przeprowadza się postępowanie dowodowe, które niejako zastępuje dane zawarte w dzienniku budowy.

Jednocześnie przeprowadza się postępowanie wyjaśniające, które ma stwierdzić o przyczynach braku dziennika budowy. Na jego podstawie można orzec, czy doszło do niedopełnienia przez kierownika budowy obowiązku związanego z gromadzeniem odpowiedniej dokumentacji. Inspektor nadzoru budowlanego w przypadku braku dziennika budowy może ukarać kierownika budowy mandatem karnym o wysokości do 500 złotych. Podobny mandat nadzór budowlany może wystawić, jeśli kierownik budowy nie dopilnował obowiązku umieszczenia tablicy informacyjnej na budowie.

Zniszczenie dziennika budowy

W sytuacji zniszczenia dziennika budowy należy zwrócić uwagę na zagrożenie odpowiedzialnością karną. Jest to związane z art. 276 kodeksu karnego, zgodnie z którym osoba, która uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności do 2 lat.

Czy Twoim zdaniem ewentualna kara finansowa dla kierownika budowy za brak dziennika budowy jest odpowiednia?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zarządzać wiekiem w firmie?

W związku z dynamicznie postępującym starzeniem się społeczeństwa, i tendencjami do wydłużania wieku emerytalnego coraz ważniejsze staje się zagadnienie tzw. zarządzania wiekiem czyli najprościej „działaniom w celu poprawy pozycji i perspektyw starszych pracowników na rynku pracy”.

Czy warto wracać do byłej dziewczyny?

Powrót do byłej partnerki wcale nie zdarza się mężczyznom tak rzadko, jak mogłoby się wydawać. Czasami dopiero rozstanie uświadamia partnerom siłę łączącego ich uczucia. Istnieją jednak pewne zagrożenia związku z eks-partnerką – jakie?

Zobacz też

Lęk przed dorosłością – przyczyny, objawy, leczenie

Dzieciństwo jest magicznym okresem, do którego wielu z nas chciałoby powrócić, choćby na chwileczkę… Wspomnienie dziecięcej beztroski, radości z każdego najmniejszego pozytywnego wydarzenia, otwarty umysł i dużo wolnego czasu przeznaczanego na zabawę.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: