Prawo Co grozi za brak meldunku?

Co grozi za brak meldunku?

-

Do końca 2015 r. istnieje obowiązek meldunkowy wprowadzony Ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych z dnia 10 kwietnia 1974 r. Polega on m.in. na konieczności zameldowania lub wymeldowania się w/z miejscu/a pobytu stałego lub czasowego.

We wrześniu 2010 r. Sejm RP uchwalił nową ustawę o ewidencji ludności, która zastąpi dotychczasową ustawę. Zgodnie z nią z dniem 1 stycznia 2016 r. ustaje obowiązek meldunkowy, a tym samym brak meldunku nie będzie się wiązał z karą. Trzeba jednak uważać, ponieważ data rzeczywistego ustania obowiązku meldunkowego już raz się zmieniła – pierwotnie wynosiła 1 stycznia 2014 r.

Kara za brak meldunku

W przeszłości z brakiem meldunku wiązała się kara ograniczenia wolności, nagany lub kara grzywny (w wysokości od 20 aż do 5000 złotych). Ustawa o ewidencji ludności z dn. 24 września 2010 r. zniosła jednak sankcję karną za brak meldunku – niedopełnienie obowiązku meldunkowego nie jest więc jednoznaczne z wykroczeniem, nie zapłacimy więc za nie żadnej kary.

Mimo braku obowiązku meldunkowego meldunek warto jednak posiadać. Wiąże się to m.in. z tym, że na adres ten może przychodzić do nas ważna korespondencja (np. z takich instytucji jak sąd), a ponadto meldunek jest ważną informacją statystyczną. Posiadanie meldunku świadczy także o pewnej stabilizacji, może być więc wymagane (czasmi pośrednio) przez pracodawców.

Czy jesteś zameldowany w miejscu, w którym faktycznie mieszkasz?

6 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Koper włoski – działanie, właściwości, zastosowanie

Koper włoski, należący do rodziny selerowatych, jest rośliną powszechnie występującą i powszechnie stosowaną. Miejscem jego pochodzenia są kraje śródziemnomorskie. Koper ma zastosowanie w kuchni, jednakże wykorzystuje się go również do celów leczniczych.

Jak czytać wykres świecowy?

Wykres świecowy, jest jednym z wielu narzędzi analitycznych, mających na celu unaocznienie inwestorom ruchów na giełdzie. Znany był ponad sto lat temu, przy czym na giełdzie na stale zagościł dopiero dwadzieścia pięć lat temu. Stworzona w Japonii świeca, szybko rozprzestrzeniła się.

Zobacz też

Pierwsze objawy ciąży?

Już po kilkunastu dniach od momentu zapłodnienia kobieta może zauważyć zmiany w swoim ciele. Kobiety, które na co dzień zwracają uwagę na wysyłane przez organizm sygnały, na pewno szybko zorientują się, że zaczyna się szczególny okres.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: