Prawo Co grozi za brak naklejki rejestracyjnej na przedniej szybie?

Co grozi za brak naklejki rejestracyjnej na przedniej szybie?

-

Nalepka kontrolna (nazwa używa w kodeksie drogowym) jest wydawana podczas rejestracji pojazdu (z wyłączeniem motocykli) wraz z tablicami rejestracyjnymi i dowodem rejestracyjnym. Na nalepce umieszczony jest taki sam numer jak na rejestracji.

Miejsce naklejenia nalepki

Każdy kierowca jest zobowiązany nakleić nalepkę kontrolną w prawym dolnym rogu przedniej szyby, w widocznym miejscu. Warto zadbać o to, by naklejka znajdowała się w zasięgu wycieraczki – wówczas będzie dobrze widoczna nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Jednocześnie nie możemy dopuścić do tego, by pióro wyłączonej wycieraczki zasłaniało naklejkę, ponieważ fotoradar nie będzie jej w stanie odczytać. Istotne jest także, by nalepka była naklejona od wewnętrznej strony pojazdu – wówczas ochronimy ją np. przed zdrapaniem.

Jeśli nie mamy nalepki

Brak nalepki na przedniej szybie bywa bagatelizowany przez kierowców. Jeśli i my do nich należymy, warto zmienić postawę – brak nalepki jest bowiem uznawany za wykroczenie. W przypadku kontroli drogowej za takie wykroczenie policja może nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 złotych (jednocześnie nie przydziela się punktów karnych). Policja może także zatrzymać dowód rejestracyjny do 7 dni.

Jeśli zasłaniamy nalepkę

Jak wspomniano, nalepka kontrolna musi być dobrze widoczna. Jej celowe zasłanianie jest więc również uznawane za wykroczenie. Kierowcy grozi wówczas mandat w wysokości 100 złotych oraz 3 punkty karne.

Czy masz naklejoną nalepkę kontrolną we właściwym miejscu?

8 KOMENTARZE

  1. A jak to jest za granicą jak się nie ma tej naklejki? I czemu jak zwykle polska jakieś takie coś wymyśliła???!!! PLNY!!!

  2. Ja zapomniałem nakleić od razu po rejestracji i po roku jazdy bez niej pan władza chciał mi zabrać dowód rejestracyjny… Fakt zaniedbałem, ale czy to nie jest lekka przesada? Tablica wywalona na środku zderzaka a tu o naklejkę 4×6 cm wielka afera… 😉

  3. I MAM PROBLEM, w moim starym ,ale dającym radę aucie szyba fabryczna! ma u dołu ciemniejszy pas,jestem tzw.niepełnosprawnym, na szybie była nalepka osoby niepełnosprawnej ,więc nalepiłem poniżej,z wewnątrz ta szyba jest na dole PRZEZROCZYSTA, z pozycji POLICJANTA – mniej ,ale tak to wymyślił PRODUCENT auta, starałem dociec szczegółowych przepisów,konkretnie gdzie mam nalepić ,ja ją widzę ,policjant mówi -nie, skoro do nalepienia nalepki na tablice MUSZE te tablice przynieść urzędnikowi do rączki i on lepi,to dlaczego nie lepi nalepki na szybę,mogę wjechać ,lub przynieść szybę , nawet „prawidłowo” nalepiona nalepka, po zmianie wycieraczek na szerokie/lepsze/ może być dla policjanta …niewidoczna. Niemcy to oznaczenie mają na TABLICY REJESTRACYJNEJ z tyłu pojazdu…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak przygotować przyjęcie zaręczynowe?

Przyjęcie zaręczynowe to świętowanie swojej miłości wraz z najbliższymi... choć niekoniecznie. Tradycja nakazuje udać się na uroczysty obiad z rodzicami, można jednak uczcić zaręczyny wyłącznie we własnym gronie lub zorganizować huczną imprezę dla przyjaciół.

Jakie są najlepsze gry towarzyskie?

Wyśmienitą i sprawdzoną grą towarzyską są Kalambury. W tej grze gracze dzielą się na drużyny i zgadują zadane hasła. W grze wykorzystuje się pantomimę (gesty) lub rysuje się. Gracze po kolei pokazują hasło naprowadzając własną drużynę na właściwe rozwiązanie bez używania słów.

Zobacz też

Czym, jak malować na ubraniach?

Za pomocą farb do malowania na ubraniach możemy w prosty sposób ozdobić np. nudny, jednobarwny t-shirt. Na rynku dostępne są farby w bogatej gamie kolorystycznej. Oprócz „zwykłych” farb istnieją również takie, które po przeprasowaniu „puchną” dając efekt trójwymiarowości. Jeśli chodzi o sposoby malowania, to możemy malować z wolnej ręki, kopiować od szablonu, bądź obrysowywać wzory konturem a następnie wypełniać je farbą - wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: