Prawo Co grozi za brak szczepienia psa?

Co grozi za brak szczepienia psa?

-

Każdy właściciel psa ma obowiązek poddawania go okresowym szczepieniom ochronnym – ma to bardzo istotne znaczenie dla zdrowia naszego czworonoga, ale także zapewnia bezpieczeństwo ludziom, którzy będą mieli z nim kontakt.

Szczepienie przeciw wściekliźnie

Polskie prawo nakłada na właścicieli obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie (Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt). Szczepienie takie powinno zostać wykonane już po ukończeniu przez zwierzaka trzeciego miesiąca życia, a następnie powtarzane każdego kolejnego roku.

Zaszczepienie danego zwierzęcia jest potwierdzane przez lekarza weterynarii zaświadczeniem, a także wpisem do odpowiedniego rejestru.

Jeśli jesteśmy właścicielami psa, warto pamiętać o tym, by podczas jazdy z nim autobusem (i w innych podobnych okolicznościach) zawsze posiadać przy sobie zaświadczenie o szczepieniu. W niektórych wypadkach jest ono nawet konieczne, byśmy mogli wsiąść do komunikacji zbiorowej.

Grzywna za brak szczepienia

Jeśli ktoś nie wypełni obowiązku szczepienia psa przeciwko wściekliźnie, podlega karze grzywny w wysokości do 500 złotych. Dotyczy to także sytuacji, w której – jeśli zostanie wprowadzony obowiązek ochronnego szczepienia kotów – ktoś nie dopełni tego obowiązku w stosunku do kota.

Czy regularnie szczepisz swojego psa? Czy zdarzyło ci się kiedyś zapomnieć o szczepieniu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie perfumy na jesień?

Perfumy na jesień są dobrane do osobowości. Słodkie jak lukier, świeżość cytrusów, uwodzicielskie afrodyzjaki czy niecodzienne działające dosłownie jak narkotyk - każdy wybiera swój zapach.

Europejski Fundusz Społeczny – co to, cele, zadania

Europejski Fundusz Społeczny to jeden z funduszy strukturalnych, który powstał w 1957 roku jako narzędzie do realizowania polityki społecznej. To z jego środków finansowane są projekty mające na celu przede wszystkim przeciwdziałać bezrobociu i dbać o szeroko rozumiany rynek pracy. Należą do nich, m. in. różne formy aktywizacji zawodowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL).

Zobacz też

Ocet balsamiczny – zastosowanie

Ocet balsamiczny stał się ostatnio niezwykle modny. Wręcz ciężko uwierzyć, że ten wyrafinowany produkt, efekt długotrwałego procesu fermentowania i dojrzewania moszczu winogronowego, dopiero teraz podbija serca i podniebienia smakoszy w całej Europie i poza nią, choć Włosi delektują się nim od stuleci.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: