Prawo Co grozi za brak szczepienia psa?

Co grozi za brak szczepienia psa?

-

Każdy właściciel psa ma obowiązek poddawania go okresowym szczepieniom ochronnym – ma to bardzo istotne znaczenie dla zdrowia naszego czworonoga, ale także zapewnia bezpieczeństwo ludziom, którzy będą mieli z nim kontakt.

Szczepienie przeciw wściekliźnie

Polskie prawo nakłada na właścicieli obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie (Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt). Szczepienie takie powinno zostać wykonane już po ukończeniu przez zwierzaka trzeciego miesiąca życia, a następnie powtarzane każdego kolejnego roku.

Zaszczepienie danego zwierzęcia jest potwierdzane przez lekarza weterynarii zaświadczeniem, a także wpisem do odpowiedniego rejestru.

Jeśli jesteśmy właścicielami psa, warto pamiętać o tym, by podczas jazdy z nim autobusem (i w innych podobnych okolicznościach) zawsze posiadać przy sobie zaświadczenie o szczepieniu. W niektórych wypadkach jest ono nawet konieczne, byśmy mogli wsiąść do komunikacji zbiorowej.

Grzywna za brak szczepienia

Jeśli ktoś nie wypełni obowiązku szczepienia psa przeciwko wściekliźnie, podlega karze grzywny w wysokości do 500 złotych. Dotyczy to także sytuacji, w której – jeśli zostanie wprowadzony obowiązek ochronnego szczepienia kotów – ktoś nie dopełni tego obowiązku w stosunku do kota.

Czy regularnie szczepisz swojego psa? Czy zdarzyło ci się kiedyś zapomnieć o szczepieniu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wyjazd na narty – na co zwrócić uwagę?

W końcu doczekaliśmy się śnieżnego puchu, miłośnicy białego szaleństwa z pewnością są zachwyceni wizją szusowania po stokach. Nadszedł odpowiedni czas, by zaplanować swój zimowy wypoczynek i wyjazd na narty. Aby wyprawa była udana i - przede wszystkim - bezpieczna, warto zastosować się do kilku cennych wskazówek. Radzimy na co należy zwrócić uwagę, by wszystko szło po naszej myśli.

Ubezpieczenie karty kredytowej – warto?

Karty kredytowe są środkiem płatniczym używanym przez co raz większą liczbę Polaków. Jest to jeden z podstawowych produktów oferowanych przez banki. Karty kredytowe spełniają również funkcję ochronną, ponieważ możemy ją ubezpieczyć, co w przypadku naszych finansów jest rzeczą bardzo istotną.

Zobacz też

Decoupage – co to jest, technika, krok po kroku

Technika decoupage to technika zdobienia przedmiotów, która polega na przyklejaniu cienkiego papieru do niemalże każdej powierzchni i pokrywaniu go lakierem w taki sposób, aby zdobienie wyglądało jak namalowane.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: